reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyt hipoteczny – jak pożyczyć więcej?

Kredyt hipoteczny – jak pożyczyć więcej?

Zmiany w kredytach hipotecznych spowodowały, że banki pożyczają znacznie mniej niż jeszcze rok temu. Jak podnieść zdolność kredytową i pożyczyć więcej?

Wiele osób, które zamierza kupić mieszkanie w tym roku, będzie musiało odejść z banku z negatywną decyzją kredytową. Nowe zasady dotyczące wyliczania zdolności kredytowej, które obowiązują od początku 2012 roku, ograniczają w znacznym stopniu dostęp do pożyczek hipotecznych. Według wyliczeń Expander, czteroosobowa rodzina o dochodach 8 tys. zł netto dostanie teraz o 43 tys. zł mniejszą kwotę kredytu niż w grudniu minionego roku. Jeśli ta sama rodzina chciałaby zaciągnąć pożyczkę w euro, a nie w rodzimej walucie, kredyt możliwy do uzyskania z miesiąca na miesiąc na przełomie tego roku skurczył się aż o 165 tys.

Zobacz także: Chcesz wziąć kredyt? Zwiększ swoją zdolność kredytową

Dlaczego zdolność kredytowa w ciągu kilku tygodni tak zmalała? To skutek wprowadzenia od stycznia br. Rekomendacji SII. Teraz w przypadku kredytów w złotych bank może udzielić pożyczki, jeśli suma wszystkich rat, które spłacamy, nie przekracza 50 proc. uzyskiwanych dochodów. W przypadku kredytów walutowych raty nie mogą być wyższe niż 42 proc. zarobków.

Niższa kwota kredytu w euro

Osoby, które zamierzają zaciągnąć kredyt na mieszkanie, a nie zdążyły tego zrobić w ubiegłym roku, mają teraz do dyspozycji znacznie niższe kwoty. Jeśli nie możemy pożyczyć odpowiedniej sumy w obcej walucie, teraz będziemy zmuszeni zaciągnąć zobowiązanie w złotych. Miesięczna rata spłaty pożyczki w rodzimej walucie będzie nieco wyższa, ale w ten sposób możemy dostać znacznie więcej pieniędzy. Jak dowodzi Expander, rodzina z dochodami 8 tys. zł netto może uzyskać przeciętnie aż o 267 tys. zł więcej kredytu w PLN niż w przypadku pożyczki w euro.

Wysokość kredytu możliwego do uzyskania mogą obniżać nam posiadane karty kredytowe czy przyznane limity na rachunkach. Jeżeli chcemy pożyczyć wyższą kwotę, należy z nich zrezygnować. Innym popularnym sposobem poprawy zdolności kredytowej jest dołączenie do wniosku dodatkowego pożyczkobiorcy, np. rodziców, albo rodzeństwa.

Zobacz także: Rata kredytu hipotecznego – jak ją obniżyć?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Pieniądze. Fot. Fotolia
Pieniądze. Fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stronyireszta.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama