Kategorie

Kredyty mieszkaniowe już zdrożały?

Halina Kochalska, Open Finance
W 2012 r. zdrożeją kredyty hipoteczne.
Kredyty mieszkaniowe już zdrożały? Banki podnoszą marże, a Rekomendacja S i wysoki WIBOR dodatkowo pogarszają sytuację kredytobiorców.

– Trend spadku marż i obniżki innych kosztów kredytów mieszkaniowych mamy za sobą. Zaczyna się ruch w przeciwnym kierunku. – mówi Artur Bajon, dyrektor ds. produktów bankowych w Open Finance.

Powód? Rosnące koszty pozyskania finansowania. Choć banki ostro finiszują ze sprzedażą kredytów mieszkaniowych w 2011 roku, ścigając się na różnego rodzaju promocje, to już w 2012 roku nie zamierzają ostro startować. Jeden za drugim wycofują się z kredytów euro i podwyższają marże dla kredytów złotowych.

Jak zmienią się kredyty?

Od stycznia w ING BSK marże dla kredytów mieszkaniowych idą w górę o 0,15 p.p. Jeśli więc do tej pory klient banku miał szansę na 1 p.p. marży przy kredycie z prowizją, to teraz bank policzy mu 1,15 p.p. ING BSK zmienił także stawkę ubezpieczenia pomostowego. Podwyżka oprocentowania na czas do wpisu banku do hipoteki wyniesie 1,2 p.p. zamiast dotychczasowych 0,75 p.p. Ale to nie wszystko. Wzrasta też koszt aneksu do umowy ze 100 do 200 zł. Jeszcze  dalej poszedł Raiffeisen. Od tego roku jego marże mają być wyższe o ponad 1 p.p. W przypadku kredytów złotowych podwyżka wynosi 1,05 p.p. Po zniżkach wynikających z cross-sellu klient uzyska minimum 2,15 p.p. dla kredytów do 90 proc. wartości nieruchomości. W przypadku kredytów w euro minimalna marża wyniesie 2,85 p.p., o 1,35 p.p. więcej niż do tej pory.

Zobacz także: W 2012 r. nie będzie kredytów w euro?

Reklama

DNB Nord już od 21 grudnia podwyższył marże dla kredytów złotowych – z 0,79 do 1,8 p.p. dla oferty z ubezpieczeniem i do 2,2 p.p. dla oferty bez ubezpieczenia. Oprocentowanie zmienił również Polbank. Przestał jednocześnie zwracać uwagę na cross-sell w takim stopniu jak wcześniej. Bez względu na zakupione przez klienta dodatkowe produkty, dla kredytów złotowych przekraczających 250 tys. zł i 80 proc. LtV marże idą w górę z wcześniejszych 1,4-2,4 do 3,4 p.p., a w przypadku kredytów w euro z 1,4-2,4 do 4,5 p.p.

Na podwyżki zdecydował się także Alior. Dla kredytów złotowych o ok. 0,4 p.p., a dla euro o prawie 1 p.p. Przy kredycie przekraczającym 80 proc. wartości nieruchomości i prowizji między 2 a 5 proc. marża przy pożyczce złotowej wyniesie od 2,2 p.p. zamiast dotychczasowych 1,8 p.p., a w euro 4,55 p.p. zamiast 3,6 p.p.

Zobacz także: Jak banki przygotowały się do nowej ustawy o kredycie?


Znikają kredyty w euro

Ale nawet wyższa marża kredytu w euro z Alior Banku nie jest już dla każdego. Bank stopniowo rezygnuje z kredytów walutowych i od 2 stycznia udzieli finansowania w unijnej walucie wyłącznie klientom private bankingu zarabiającym co najmniej 15 tys. zł netto miesięcznie. Po tym jak niedawno informację o wycofaniu się z kredytów w euro ogłosiły PKO BP, Kredyt Bank i DNB Nord, a DB PBC podniósł próg dochodowy na gospodarstwo domowe do 12 tys. zł, o euro jest coraz trudniej. Obecnie na placu boju pozostały jeszcze: Nordea, Raiffeisen, Polbank, BOŚ, BZ WBK i Credit Agricole. Są też mBank i MultiBank, ale instytucje te zaniechały sprzedaży kredytów walutowych poprzez firmy pośrednictwa finansowego.

Zobacz także: Starasz się o kredyt? Przygotuj się do rozmowy z bankiem

Jak się dowiedział się Open Finance, najbardziej znaczący w tym gronie bank Nordea również przymierza się do podwyższenia wymogów dochodowych amatorom euro. Nie ma wątpliwości, że lista chętnych do pożyczania w walucie będzie się kurczyć. Banki nie chcą wchodzić w drogę nadzorowi finansowemu, który nieprzychylnie patrzy na kredyty w walutach obcych. Jednocześnie instytucje finansowe z rozwagą myślą o kapitałach, tymczasem wymogi kapitałowe dla kredytów walutowych są wyższe niż dla złotowych.

Rosną marże

Gdyby w cokwartalnych obliczeniach Open Finance uwzględnić ogłoszone zapowiedzi zmian, to w styczniu 2012 roku średnia marża dla 270 tys. zł kredytu w złotych na 90 proc. wartości nieruchomości pójdzie w górę z 1,3 do 1,5 p.p. Niby niewiele, ale w połączeniu z wysokim niemal 5-proc. trzymiesięcznym WIBOR-em, składającym się na całkowite oprocentowanie kredytu, i dodatkowymi wymogami, jakie stawia nowa Rekomendacja S II, może to już być problem zauważalny w wysokości raty. Przy marży 1,3 p.p. i liczeniu spłaty kredytu przez 30 lat, rata dla 300 tys. zł wynosi 1853 zł. Gdy marża idzie w górę do 1,5 p.p., a okres spłaty skraca się o pięć lat (nowa Rekomendacja S II wymaga, aby zdolność kredytowa była liczona na maksymalnie 25 lat, choć kredyt może być spłacany dłużej), to rata rośnie do 2022 zł. Blisko 40 zł wzrostu jest tu wynikiem wyższej marży, a 130 zł krótszego okresu spłaty.

Zobacz także: Czy dostaniesz kredyt hipoteczny w 2012 r.?

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Dom
  1 sty 2000
  16 cze 2021
  Zakres dat:

  Zarządzanie firmą budowlaną - dostęp do danych w czasie rzeczywistym

  Zarządzanie firmą budowlaną. Sektor budowlany wyszedł obronną ręką z zawirowań związanych z pandemią koronawirusa. Duży wpływ miały m.in. inwestycje zakontraktowane jeszcze przed wybuchem pandemii. Jednak wydajność prac prowadzonych w zaostrzonym reżimie sanitarnym spadła o ok. 5-20 proc. (zob. Raport PZPB “Sektor budownictwa w obliczu COVID-19”). Poszukiwanie możliwości optymalizacji powinno być więc jednym z priorytetów tej branży. Szansą na znaczne poprawienie wyników oraz lepszą organizację pracy jest bieżący dostęp do danych oraz ich analiza, która pozwala podejmować słuszne decyzje biznesowe.

  Wynajem - jedno mieszkanie, podwójny zysk

  Wynajem nieruchomości. W obliczu rosnącej inflacji, która w maju br. sięgnęła już blisko 5%, warto zastanowić się, co zrobić, aby zaoszczędzone pieniądze nie straciły na wartości. Jedną z inwestycji, po którą wciąż chętnie sięgają Polacy są nieruchomości. Mimo rosnących cen mieszkań, nadal jest to najbezpieczniejsza i najpewniejsza forma lokaty kapitału. Ponadto na rynku pojawił się nowy produkt mający przyspieszyć zwrot z takiej inwestycji – tzw. Wehikuł Inwestycyjny.

  Mixed-use, czyli budownictwo wielofunkcyjne

  Budownictwo wielofunkcyjne - mixed-use. Nowoczesne kompleksy wielofunkcyjne, otwarte na interakcje społeczne i zapewniające lokalne potrzeby, które wygrywają dziś z tradycyjnymi biurowcami, wyznaczają kierunek rozwoju inwestycji w sektorze komercyjnym.

  Lokalny program "Mój Deszcz"

  Lokalny program "Mój Deszcz". Miejski program dotacji do łapania deszczówki, uzupełniający program centralny, rozpoczyna samorząd Gliwic. Na wykonanie zbiorników do łapania i wykorzystania wód deszczowych ma być przeznaczone do 4 tys. zł – w ramach półmilionowego budżetu.

  Rynek nieruchomości biurowych w Europie

  Rynek nieruchomości biurowych. Z powodu pandemii Covid-19 spadło zapotrzebowanie na biura w Europie i inwestycje w nowe nieruchomości. W Londynie ten trend zaczyna się odwracać. We Francji wzrasta zapotrzebowanie na zielone dachy i tarasy. W Szwecji myśli się o "biurach przyszłości". Nadal puste pozostają biura we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii.

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku. Wynajem 50-metrowego mieszkania bez liczników i opłat dodatkowych to wydatek od 800 zł miesięcznie. W drogich zazwyczaj Wrocławiu czy Krakowie można znaleźć oferty oscylujące wokół 1000 zł. Aż 5890 zł to najwyższa stawka w Warszawie. Za tak duże różnice odpowiada m.in. lokalizacja i standard wykończenia.

  Dynamiczny wzrost aktywności deweloperów

  Rynek nowych nieruchomości mieszkaniowych. Obserwujemy dynamiczny wzrost aktywności deweloperów. Znacznie więcej wydanych pozwoleń na budowę i rozpoczętych inwestycji.

  Program „Ciepła woda bez piecyka” - do 200 tys. zł dofinansowania

  Program „Ciepła woda bez piecyka”. Do 200 tys. zł dofinansowania mogą otrzymać zarządcy budynków wielorodzinnych, w tym wspólnot mieszkaniowych w Krakowie, którzy przystąpią do programu „Ciepła woda bez piecyka”. Zakłada on zastępowanie piecyków łazienkowych centralną instalacją ciepłej wody.

  Czy deweloperzy będą budować na gruntach gminnych?

  Inwestycje mieszkaniowe. Czy będą powstawać osiedla na gruntach gminnych w ramach współpracy opartej o nowe przepisy dotyczące rozliczania lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości, tzw. ustawy lokal za grunt? Jak deweloperzy oceniają możliwość realizacji projektów w nowym programie? Czy gminne grunty są dla nich interesujące?

  Kredyt denominowany w walucie obcej - wyrok TSUE dot. przedawnienia zwrotu pieniędzy

  Kredyt denominowany w walucie obcej. Wobec konsumenta, który zawarł umowę kredytu denominowanego w walucie obcej i nie ma wiedzy w zakresie nieuczciwego charakteru warunku zawartego w umowie kredytu, nie może obowiązywać jakikolwiek termin przedawnienia w odniesieniu do zwrotu kwot zapłaconych na podstawie tego warunku - orzekł 10 czerwca 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawach dotyczących kredytów denominowanych we franku szwajcarskim (CHF), gdzie walutą spłaty było euro (EUR). Zdaniem TSUE, informacje przekazane konsumentowi przez kredytodawcę dotyczące istnienia ryzyka kursowego nie spełniają wymogu przejrzystości, jeżeli opierają się na założeniu, że parytet między walutą rozliczeniową a walutą spłaty pozostanie stabilny przez cały okres obowiązywania tej umowy.

  Jak zainwestować z sukcesem w lokal pod wynajem?

  Wynajem nieruchomości. Najważniejsze czynniki decydujące o biznesowym sukcesie inwestowania w nieruchomości na wynajem to lokalizacja, która jest dobrze skomunikowana, bliskość terenów zielonych i elastyczność funkcji.

  Sprzedaż nieruchomości w drodze e-licytacji

  Sprzedaż nieruchomości w drodze e-licytacji. Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, podpisana już przez prezydenta, umożliwi prowadzenie sprzedaży nieruchomości w drodze e-licytacji.

  Inteligentny dom - czego oczekują Polacy?

  Inteligentny dom. Ponad 50% Polaków deklaruje, że bardziej niż jeszcze rok temu zwraca uwagę na oszczędności na rachunkach – wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research dla Netatmo. Potrzeba oszczędności jest najczęstszą zachętą do zakupu urządzeń smart home. Polacy kupują też inteligentne rozwiązania aby ułatwić sobie życie, co ma szczególne znaczenie teraz, gdy więcej czasu spędzamy w domu. W ciągu ostatniego roku urządzenie smart home kupił już co dziesiąty z nas.

  Fotowoltaika - zmiany w rozliczeniach prosumentów od 2022 roku

  Fotowoltaika - zmiany w rozliczeniach prosumentów od 2022 roku. Mimo zmian w systemie rozliczeń prosumentów nadal opłacalna będzie instalacja paneli fotowoltaicznych (PV) i produkcja z nich prądu - podkreślił 9 czerwca 2021 r. wiceszef Ministerstwa Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska. Dodał, że ci którzy zainstalują panele do końca 2021 r. będą rozliczać się na dotychczasowych zasadach przez 15 lat.

  Powstanie Deweloperski Fundusz Gwarancyjny

  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę tworzącą Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, który ma zwiększyć ochronę osób kupujących nowe mieszkanie w przypadku upadku firmy deweloperskiej - podała Kancelaria Prezydenta RP.

  Jak długo trzeba zbierać na wkład własny dla dziecka?

  Wkład własny dla dziecka - wielu rodziców zamierza odkładać pieniądze na taki cel. Jak długo trzeba oszczędzać na wkład własny?

  Polski Ład. Dofinansowanie na mieszkanie spółdzielcze

  Polski Ład ma zapewnić dofinansowanie wkładu mieszkaniowego dla członków spółdzielni. Wspomnianym rozwiązaniem będą zainteresowane głównie małe rodziny. Spółdzielnie na razie obserwują sytuację i na pewno będą oceniać dodatkowy popyt. Jakie znaczenie będzie miał Polski Ład dla spółdzielni mieszkaniowych?

  Koszty zakupu mieszkania na rynku pierwotnym i wtórnym – ile wynoszą, czy można je ograniczyć?

  Koszty zakupu mieszkania. Planując zakup nieruchomości niebagatelne znaczenie ma budżet jaki możemy przeznaczyć na inwestycje. Przygotowując się do tego przedsięwzięcia warto przewidzieć wszystkie koszty związane z zakupem mieszkania, aby finalnie nie zabrakło nam gotówki. Nabycie nieruchomości jest jedną z większych, jeśli nie największą inwestycją w życiu wielu osób. Jest też jednym z bardziej stresujących wydarzeń, co jest wynikiem zarówno skali ponoszonego wydatku jak i istotności zakupu.

  Jak inwestować w nieruchomości?

  Inwestowanie w rynek nieruchomości. Statystyki wskazują, że coraz więcej osób decyduje się ulokować swoje oszczędności w nieruchomościach. Ten trend ma tendencję zwyżkową, co owocuje coraz szerszym gronem osób, które zaczynają traktować inwestowanie w nieruchomości jako główne źródło utrzymania. Jak i w co najlepiej inwestować?

  Nowa ustawa deweloperska - co się zmieni?

  Nowa ustawa deweloperska lepiej ochroni nabywców mieszkań, ale może też uderzyć ich po kieszeni. Jakie regulacje wejdą w życie za sprawą nowej ustawy?

  Polski Ład. Budowa domów do 70 mkw. bez pozwolenia

  Polski Ład. Eksperci są zgodni, że proponowana w programie możliwość budowania domów o powierzchni do 70 mkw. bez kierownika budowy i bez dziennika budowy to niebezpieczny pomysł. Dlaczego?

  Wzrosła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe

  O 91,5% wzrosła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe – tak wynika z najnowszego, majowego odczytu BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe. Co powoduje tak wysoki wzrost zainteresowania kredytami?

  Powstaje nowy rynek nieruchomości na wynajem

  Mieszkania na wynajem. Inwestorzy instytucjonalni będą najbardziej zainteresowani rynkiem nieruchomości w miastach, które są w Polsce największymi ośrodkami akademickimi.

  Znaczny wzrost cen nieruchomości w Zachodniopomorskiem

  Ceny nieruchomości. W ostatnich miesiącach zanotowaliśmy znaczny wzrost cen nieruchomości w Zachodniopomorskiem - powiedziała doradczyni gospodarcza Katarzyna Michalska. Ceny mieszkań, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym wzrosły co najmniej o kilkaset złotych za metr kwadratowy.

  Czy REIT-y okażą się wsparciem dla rynku mieszkaniowego?

  Fundusze REIT. Prace nad ustawą o polskich REIT-ach zostały wznowione. Czy zdaniem deweloperów ten sposób finansowania inwestycji przyczyni się do rozwoju rynku mieszkaniowego? Jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania? Czy inne formy finansowania są dla firm bardziej interesujące?