reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyty mieszkaniowe już zdrożały?

Kredyty mieszkaniowe już zdrożały?

Kredyty mieszkaniowe już zdrożały? Banki podnoszą marże, a Rekomendacja S i wysoki WIBOR dodatkowo pogarszają sytuację kredytobiorców.

– Trend spadku marż i obniżki innych kosztów kredytów mieszkaniowych mamy za sobą. Zaczyna się ruch w przeciwnym kierunku. – mówi Artur Bajon, dyrektor ds. produktów bankowych w Open Finance.

Powód? Rosnące koszty pozyskania finansowania. Choć banki ostro finiszują ze sprzedażą kredytów mieszkaniowych w 2011 roku, ścigając się na różnego rodzaju promocje, to już w 2012 roku nie zamierzają ostro startować. Jeden za drugim wycofują się z kredytów euro i podwyższają marże dla kredytów złotowych.

Jak zmienią się kredyty?

Od stycznia w ING BSK marże dla kredytów mieszkaniowych idą w górę o 0,15 p.p. Jeśli więc do tej pory klient banku miał szansę na 1 p.p. marży przy kredycie z prowizją, to teraz bank policzy mu 1,15 p.p. ING BSK zmienił także stawkę ubezpieczenia pomostowego. Podwyżka oprocentowania na czas do wpisu banku do hipoteki wyniesie 1,2 p.p. zamiast dotychczasowych 0,75 p.p. Ale to nie wszystko. Wzrasta też koszt aneksu do umowy ze 100 do 200 zł. Jeszcze  dalej poszedł Raiffeisen. Od tego roku jego marże mają być wyższe o ponad 1 p.p. W przypadku kredytów złotowych podwyżka wynosi 1,05 p.p. Po zniżkach wynikających z cross-sellu klient uzyska minimum 2,15 p.p. dla kredytów do 90 proc. wartości nieruchomości. W przypadku kredytów w euro minimalna marża wyniesie 2,85 p.p., o 1,35 p.p. więcej niż do tej pory.

Zobacz także: W 2012 r. nie będzie kredytów w euro?

DNB Nord już od 21 grudnia podwyższył marże dla kredytów złotowych – z 0,79 do 1,8 p.p. dla oferty z ubezpieczeniem i do 2,2 p.p. dla oferty bez ubezpieczenia. Oprocentowanie zmienił również Polbank. Przestał jednocześnie zwracać uwagę na cross-sell w takim stopniu jak wcześniej. Bez względu na zakupione przez klienta dodatkowe produkty, dla kredytów złotowych przekraczających 250 tys. zł i 80 proc. LtV marże idą w górę z wcześniejszych 1,4-2,4 do 3,4 p.p., a w przypadku kredytów w euro z 1,4-2,4 do 4,5 p.p.

Na podwyżki zdecydował się także Alior. Dla kredytów złotowych o ok. 0,4 p.p., a dla euro o prawie 1 p.p. Przy kredycie przekraczającym 80 proc. wartości nieruchomości i prowizji między 2 a 5 proc. marża przy pożyczce złotowej wyniesie od 2,2 p.p. zamiast dotychczasowych 1,8 p.p., a w euro 4,55 p.p. zamiast 3,6 p.p.

Zobacz także: Jak banki przygotowały się do nowej ustawy o kredycie?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W 2012 r. zdrożeją kredyty hipoteczne.
W 2012 r. zdrożeją kredyty hipoteczne.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grupa SILVERHAND

International Recruiting Experts

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama