reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Jak banki przygotowały się do nowej ustawy o kredycie?

Jak banki przygotowały się do nowej ustawy o kredycie?

Jak banki przygotowały się do nowej ustawy o kredycie konsumenckim? W którym banku klient już może zapoznać się z formularzem informacyjnym o kredycie?

Jeśli ktoś 20 grudnia chciał się zorientować w ofercie pożyczek gotówkowych licząc, że w każdym banku i firmie pożyczkowej otrzyma formularz informacyjny, w którym znajdą się wypunktowane wszystkie koszty i obowiązki związane z kredytem, to mógł się mocno zawieść. I to mimo że dostarczenie klientowi informacji o wszelkich kosztach kredytu przed podpisaniem umowy, tak aby w łatwy sposób był w stanie porównać oferty kredytowe, jest priorytetem nowej ustawy o kredycie konsumenckim. Przepisy inspirowane dyrektywą unijną zostały uchwalone w czerwcu i obowiązują od 18 grudnia.

Zobacz także: Starasz się o kredyt? Przygotuj się do rozmowy z bankiem

Na sześć banków, które Open Finance wybrał losowo do szybkiego testu, na wysokości zadania stanął tylko jeden, ale też nie do końca, bo na stronie z „Ofertą wstępną” znalazły się zamazane długopisem dane innego klienta, a w samym formularzu rzeczywista stopa procentowa podana była dla innego kredytu. Nie ma jednak wątpliwości, że choć czterostronicowy formularz wydrukowany maksymalnie czcionką ósemką zmusza oczy do wysiłku, to jednak się przydaje. To nie w ofercie wstępnej wydrukowanej według starych zasad, lecz dopiero w formularzu znalazły się całkowity koszt kredytu oraz informacja o konieczności spłaty kredytu na konto, które miesięcznie kosztuje prawie 10 zł. Były też informacje o sytuacjach, w których bank może zmienić oprocentowanie ze względu
na zmianę stawki WIBOR, jak i możliwości podwyższenia oprocentowania, jeśli klient nie spełni określonych warunków. Choć czy jest to potrzebne akurat w przypadku pożyczki gotówkowej, można mieć wątpliwości, bo opis dotyczy kredytów z zabezpieczeniem.

Zobacz także: Czy dostaniesz kredyt hipoteczny w 2012 r.?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak banki przygotowały się do nowej ustawy o kredycie? Fot. Fotolia
Jak banki przygotowały się do nowej ustawy o kredycie? Fot. Fotolia

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Janusz

Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama