reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Ile może pożyczyć od banku kierowca tira?

Ile może pożyczyć od banku kierowca tira?

Kierowca tira może pożyczyć od banku najczęściej nie więcej niż 80 tys. zł. Tak niska kwota kredytu to powód specyficznego systemu wynagradzania kierowców tirów. W którym banku dostaną oni największy kredyt?

Kierowca, który jeździ tirem w ruchu międzynarodowym, przeciętnie zarabia na rękę nawet 6 tys. zł – wskazują dane portalu wnp.pl. To ponad dwa razy więcej niż wynoszą średnie zarobki w polskim sektorze przedsiębiorstw (netto ok. 2,5 tys. zł). Jednak kierowcę, który chce zaciągnąć kredyt mieszkaniowy, może spotkać niemiła niespodzianka, gdy bank obliczy mu zdolność kredytową. Może się okazać, że mimo otrzymywanych co miesiąc dochodów na poziomie prawie 6 tys. zł netto, dostanie nie więcej niż 80 tys. zł kredytu. Z taką kwotą może w zasadzie zapomnieć o kupnie mieszkania.

Niska wynagrodzenie zasadnicze

Problemem dla banku, do którego przychodzi po kredyt kierowca tira, jest forma wynagradzania tego typu pracowników. Kierowcy pracujący w transporcie międzynarodowym otrzymują zazwyczaj niskie wynagrodzenie zasadnicze, ale wysokie diety, które zależą od liczby przejechanych kilometrów i czasu spędzonego w drodze, czyli są formą premii.  Jak podaje wnp.pl, o ile przeciętne wynagrodzenie zasadnicze „tirowca” wynosi ok. 1,4 tys. zł netto, to średnia miesięczna dieta kształtuje się na poziomie ok. 4,5 tys. zł netto.  Banki standardowo niechętnie patrzą na wynagrodzenia, które mają charakter zmienny. Nie dotyczy to tylko kierowców, ale przede wszystkim osób pracujących w sprzedaży. Nie mają bowiem żadnej pewności, że w kolejnych miesiącach dochód ten zostanie utrzymany.

Zobacz także: „Rodzina na Swoim”: raport

75 tys. zł kredytu

Efekt jest taki, że większość banków przyjmuje do wyliczania zdolności kredytobiorcy tylko wynagrodzenie zasadnicze, czyli w tym przypadku 1,4 tys. zł netto. Taki dochód wystarczy na zaciągnięcie zobowiązania w wysokości ok. 75 tys. zł przy założeniu maksymalnego wydłużenia okresu spłaty (nawet do 40 lat). Przy obliczaniu zdolności kredytowej kierowcy tira tylko wynagrodzenie zasadnicze uwzględni aż 12 na 21 przebadanych przez Home Broker banków. Konkretną wysokość zdolności obliczyło sześć z nich: Eurobank, BZ WBK, Polbank, MultiBank, mBank oraz Kredyt Bank. Najmniejszego kredytu – zaledwie 35 tys. zł – udzieli Eurobank.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autorzy:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kierowca tira może pożyczyć od banku najczęściej nie więcej niż 80 tys. zł. Fot. Fotolia
Kierowca tira może pożyczyć od banku najczęściej nie więcej niż 80 tys. zł. Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama