reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > "Rodzina na Swoim": porady dla kredytobiorców

"Rodzina na Swoim": porady dla kredytobiorców

Cała procedura związana z zakupem nieruchomości w ramach programu "Rodzina na Swoim" jest skomplikowana, ponieważ kredytobiorca musi dostosować cel uzyskania kredytu do licznych ograniczeń. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze kredytu należy dokonać szczegółowej analizy i porównać standardowy kredyt z kredytem w ramach "Rodziny na Swoim". Warto także zaplanować dodatkowe wydatki związane z zakupem nieruchomości.

Porównaj kredyty standardowe z kredytem w ramach "Rodziny na Swoim"

Potencjalny kredytobiorca programu "Rodzina na Swoim" powinien porównać standardowy kredyt mieszkaniowy bez dopłaty Skarbu Państwa z kredytem w ramach programu "Rodzina na Swoim" (z dopłatą Skarbu Państwa przez 8 lat). Warto także porównać marżę obu kredytów, ponieważ może się okazać, że rata miesięczna kredytu z dopłatą Skarbu Państwa będzie znacząco wyższa od standardowego kredytu mieszkaniowego. Ma to istotne znaczenie, gdyż niektóre banki po 8 latach mogą zwiększyć marżę, co może wiązać się z faktem, że standardowy kredyt mieszkaniowy z perspektywy pozostałych rat kredytowych oraz po doliczeniu dopłat Skarbu Państwa będzie tańszy od kredytu w ramach programu "Rodzina na Swoim". Wysokość dopłaty Skarbu Państwa przez 8 lat do połowy odsetek kredytu jest różna i zależy od wysokości kredytu, okresu spłaty kredytu oraz powierzchni użytkowej lokalu.

Zobacz także: Kiedy kredytobiorca straci dopłatę z „Rodziny na Swoim”?

Wysokość dopłaty w zależności od wysokości i okresu spłaty kredytu oraz powierzchni użytkowej lokalu:

1. W zależności od wysokości kredytu: dopłata Skarbu Państwa do kwoty kredytu spłacanego przez 8 lat w wysokości 300 000 zł wynosi około 42 193 zł, natomiast do kwoty kredytu spłacanego przez 30 lat w wysokości 300 000 zł dopłata wynosi około 73 218 zł.

2. W zależności od wysokości kredytu: w przypadku kwoty kredytu na wysokość 100 000 zł spłacanego przez 30 lat – wysokość dopłaty Skarbu Państwa wynosi około 24 441 zł, a jeżeli kwota kredytu wynosi 300 000 zł na okres spłaty 30 lat – wysokość dopłaty Skarbu Państwa wynosi około 73 218 zł.

3. W zależności od powierzchni użytkowej lokalu – w przypadku kwoty kredytu na wysokość 190 000 zł, na okres spłaty 30 lat, o powierzchni użytkowej lokalu 30 m² – wysokość dopłaty Skarbu Państwa wynosi około 46 438 zł, a jeżeli kwota kredytu wynosi 300 000 zł, okres spłaty 30 lat, powierzchnia użytkowa lokalu 50 m² – wysokość dopłaty Skarbu Państwa wynosi około 73 218 zł.

Porównując powierzchnię lokalu, należy wziąć pod uwagę maksymalną cenę dla danego województwa lub gminy. Dla Warszawy maksymalna cena nieruchomości w celu uzyskania kredytu z dopłatą Skarbu Państwa nie może być wyższa niż 6 435 zł za 1 m² (dane z IV kwartału 2011 roku).

Reasumując powyższe rozważania, należy stwierdzić, że wyższa dopłata Skarbu Państwa do połowy odsetek kredytu mieszkaniowego zależy od wysokości kredytu, długiego okresu spłaty kredytu oraz dużej powierzchni użytkowej lokalu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze kredytu należy porównać standardowe kredyty z kredytem w ramach "Rodziny na Swoim". Fot. Fotolia
Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze kredytu należy porównać standardowe kredyty z kredytem w ramach "Rodziny na Swoim". Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria transportowa ITD-PIP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama