reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Polacy są coraz bardziej zadłużeni w kontach

Polacy są coraz bardziej zadłużeni w kontach

Polacy są coraz bardziej zadłużeni w kontach. W III kwartale zainteresowanie kredytami odnawialnymi rekordowo wzrosło.

Na koniec sierpnia br. saldo zadłużenia osób prywatnych w rachunku bieżącym wzrosło o 1,59 mld zł w stosunku do lipca i po raz pierwszy w historii przekroczyło 12 mld zł. Co najmniej dziesięć banków deklaruje wzrost zainteresowania liniami kredytowymi ze strony klientów. Jednak najczęściej jest to wzmożone wykorzystanie już uruchomionych pożyczek w kontach, a nie zawieranie nowych umów. Statystycznie trzeci kwartał jest okresem, kiedy klienci banków najczęściej sięgają po środki w ramach kredytów odnawialnych. Od początku 2000 r. aż osiem razy największy wzrost zadłużenia w rachunku przypada na trzeci kwartał. Prawdopodobnie dzieje się tak ze względu na okres wakacyjny i początek roku szkolnego.

Zobacz także: Spada zdolność kredytowa

Duży wzrost zainteresowania kredytami odnawialnymi deklarują Alior Bank, mBank i MultiBank. W pierwszym z nich efekt ten dodatkowo wzmacnia szybki wzrost liczby rachunków osobistych. Większe wykorzystanie linii kredytowych odnotowały również: Bank BPH, BNP Paribas, BZ WBK, Credit Agricole (d. Lukas Bank) oraz Deutsche Bank. Z kolei tylko nieznaczny wzrost popytu stwierdziły Kredyt Bank i Raiffeisen Bank.

Część instytucji finansowych wykorzystała cykl podwyżek stóp procentowych do podniesienia kosztu zadłużenia w rachunku. Od kwietnia wzrosło oprocentowanie kredytów odnawialnych m.in. w Banku BPH, Getin Banku, Kredyt Banku, Banku Pekao i Toyota Banku. Z kolei Citi Handlowy podniósł cenę aneksu za podwyższenie kwoty przyznanego limitu. Na odwrót zachował się Polbank, który do końca miesiąca w ramach promocji nie pobiera prowizji za przyznanie pożyczki w koncie osobistym. Od 10 października MultiBank nie będzie pobierał prowizji za podwyższenie limitu zadłużenia oraz za przeniesienie linii kredytowej z innego banku.

Pomimo wyższego niż przed kilkoma miesiącami oprocentowania, pożyczki w rachunku osobistym wciąż są korzystniejszym od kredytów gotówkowych rozwiązaniem dla zdyscyplinowanych klientów, którzy są w stanie spłacać zadłużenie bez ściśle określonego harmonogramu. Jednak brak samodyscypliny w połączeniu z mniejszymi wpływami na konto może oznaczać konieczność natychmiastowej spłaty całości zadłużenia – banki coraz częściej przed każdą rocznicą (odnowieniem) kredytu jeszcze raz skrupulatnie prześwietlają sytuację kredytobiorcy.

Zobacz także: Kredyt w „Rodzinie na Swoim” na budowę domu

Zakładając ROR z myślą o uruchomieniu linii kredytowej w przyszłości, warto rozważyć opcję droższego rachunku – w ostatecznym rozliczeniu może to być rozwiązanie tańsze ze względu na atrakcyjniejsze warunki pożyczki. Lecz wybierając kredyt odnawialny, warto zwrócić uwagę nie tylko na tak oczywiste parametry jak prowizja i oprocentowanie, lecz także na dodatki, które banki oferują w ramach linii pożyczkowych. Na przykład Bank Millennium, Citi Handlowy i Credit Agricole nie pobierają odsetek od zadłużenia, które trwa krócej niż siedem dni. Z kolei Raiffeisen Bank przy wybranych rachunkach daje możliwość nieoprocentowanego zadłużenia do 1 tys. zł.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Open Finance

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Polacy są coraz bardziej zadłużeni w kontach. Fot. Fotolia
Polacy są coraz bardziej zadłużeni w kontach. Fot. Fotolia

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Snopek

Młodszy Konsultant ds. Projektów HR w Grupie Tempo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama