reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Spada zdolność kredytowa

Spada zdolność kredytowa

Spada zdolność kredytowa Polaków, którym banki pożyczą obecnie mniej niż jeszcze na początku 2011 r. Spadająca zdolność kredytowa ogranicza dostęp do kredytów i tańszych mieszkań.

Nieco niższe ceny mieszkań nie są w stanie zrekompensować kredytobiorcom pogarszających się możliwości zakupu. Banki, które od początku roku obniżały marże, jednocześnie zmniejszyły kwoty dostępnych kredytów hipotecznych. Analitycy Expander wyliczyli, że maksymalna zdolność kredytowa 4-osobowej rodziny o dochodzie 8 tys. zł netto spadła od początku roku o 47 tys. zł. w przypadku kredytów w PLN, a w euro o 56 tys. zł. W takiej sytuacji wiele osób szuka sposobu na jej zwiększenie.

Jak zwiększyć zdolność kredytową?

Jeżeli chcesz dostać więcej pieniędzy od banku, zrezygnuj z kart kredytowych, limitu na rachunku, innych produktów kredytowych i pożyczek, szczególnie w sytuacji, kiedy nasze zadłużenie z tego tytułu nie jest już wysokie. Innym popularnym sposobem poprawy zdolności kredytowej jest zwiększenie dochodów poprzez dołączenie dodatkowego kredytobiorcy, na przykład rodziców. Poza tym, należy sprawdzić ofertę innych banków, bo może okazać się, że możesz w nich uzyskać wyższą kwotę.  

Zobacz także: Kredyt w „Rodzinie na Swoim” na budowę domu

Jak oblicza Expander, 4-osobowa rodzina z dochodem 8 tys. zł netto miesięcznie może liczyć na 842 tys. zł w banku, który we wrześniu br. najkorzystniej obliczał jej zdolność kredytową, i tylko na 500 tys. zł. w innym. Warto więc porównywać propozycje kredytów, nie tylko pod względem kosztu, lecz także możliwości otrzymania wyższej pożyczki, podpowiadają doradcy Expander.

Który bank?

Z rankingu kredytów hipotecznych opracowanego przez Wealth Solution wynika, że wysoki kredyt i niskie oprocentowanie oferował we wrześniu br. bank DnB Nord i BZ WBK. Poza tym analitycy tej firmy wskazują Bank Pocztowy jako ten, który korzystnie wylicza zdolność kredytową i nie jest drogi.

Najwyższą kwotę 4-osobowej rodzinie o dochodzie 5 tys. zł netto miesięcznie w przypadku ubiegania się o kredyt w wysokości 300 tys. zł, z 10 proc. wkładem własnym, skłonny był wypłacić właśnie Bank Pocztowy. W tym przypadku przyznał aż 534 tys. zł, o 200 tys. zł więcej niż DnB Nord czy BZ WBK.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Spada zdolność kredytowa Polaków, którym banki pożyczą obecnie mniej niż jeszcze na początku 2011 r. Fot. Fotolia
Spada zdolność kredytowa Polaków, którym banki pożyczą obecnie mniej niż jeszcze na początku 2011 r. Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Juszczyk

doradca podatkowy w firmie inFakt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama