REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Korzystne informacje dla kredytobiorców z kredytami w euro

Marek Nienałtowski, główny analityk Domu Kredytowego Notus S.A.
Korzystne informacje dla kredytobiorców z kredytami w euro przyniosła ostatnia decyzja Europejskiego Banku Centralnego.
Korzystne informacje dla kredytobiorców z kredytami w euro przyniosła ostatnia decyzja Europejskiego Banku Centralnego.

REKLAMA

REKLAMA

Korzystne informacje dla kredytobiorców z kredytami w euro przyniosła ostatnia decyzja Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Bank pozostawił stopy procentowe na tym samym poziomie.

Główna stopa  – refinansowa – nadal będzie wynosić 1,50%. Po konferencji prasowej, towarzyszącej dwudniowemu posiedzeniu Rady ECB, rynek upewnił się w swojej opinii co do tego, że w najbliższych miesiącach koszt pieniądza w strefie euro raczej nie ulegnie zmianie, a w przyszłym roku najprawdopodobniej pójdzie w dół. To dobra informacja dla wszystkich osób, które zaciągnęły kredyty hipoteczne właśnie we wspólnej walucie, bo na przestrzeni najbliższych kwartałów koszt ich comiesięcznej obsługi, wyrażony w euro, powinien się w takich warunkach sukcesywnie zmniejszać.

REKLAMA

Zobacz także: Polacy częściej zaciągają kredyty hipoteczne

W trakcie konferencji prasowej po posiedzeniu Rady ECB jej szef przestrzegł przed rosnącymi zagrożeniami dla wzrostu gospodarczego Eurolandu i przedstawił nowe, obniżone prognozy w tym zakresie. Według najnowszych szacunków Banku, tempo wzrostu PKB strefy euro powinno wynieść w bieżącym roku od 1,4 do 1,8%, a w przyszłym od 0,4 do 2,2%. To wyraźnie mniej, niż ECB szacował jeszcze w czerwcu, kiedy to spodziewał się, że będzie to odpowiednio: 1,5–2,3% i 0,6–2,8%. Z kolei odnosząc się do kwestii inflacji, Jean-Claude Trichet podkreślił, że prawdopodobieństwo jej wzrostu w kolejnych miesiącach zmniejszyło się, a ryzyka inflacyjne są obecnie zbilansowane. Co prawda, w tym roku inflacja ma pozostać powyżej poziomu 2%, kluczowego z punktu widzenia Banku, ale już w przyszłym ma się znaleźć poniżej niego. Według wrześniowych prognoz ECB, wskaźnik HICP ma w tym roku wynieść od 2,5 do 2,7%, a w przyszłym – od 1,2 do 2,2%.


Decyzje i prognozy ECB

REKLAMA

Rynek pieniężny już od pewnego czasu dyskontował taki, a nie inny scenariusz dzisiejszych wydarzeń. Trudno jednak, aby tego nie czynił, biorąc pod uwagę rozwój wypadków w Eurolandzie, w tym przede wszystkim kwestie związane z kryzysem zadłużenia, wpływające w ogromnym stopniu na perspektywy wzrostu ekonomii strefy euro i na presję inflacyjną na jej obszarze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przed decyzją ECB stawka 3-miesięcznego EURIBORU, wyznaczana każdego dnia, wynosiła 1,532%, znajdowała się na najniższym poziomie od 28 czerwca br. i widocznie poniżej najwyższego swojego poziomu od marca 2009 r. tj. 1,615%, osiągniętego w dniu 26 lipca br.

Zobacz także: Niższa rata kredytu po załamaniu kursu franka

Zachowanie się tej stawki jest niezwykle ważne z punktu widzenia tych wszystkich osób, które  już spłacają kredyty hipoteczne denominowane we wspólnej walucie albo też zamierzają je wkrótce zaciągnąć. To właśnie ona stanowi podstawę do ustalania przez banki poziomu oprocentowania tych zobowiązań, a jej spadek przekłada się na niższe raty kredytów mieszkaniowych wyrażone w euro.

Rynek kredytów mieszkaniowych w euro w Polsce

1.    Z najnowszych danych Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że na koniec lipca br. wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych w europejskiej walucie była równa 23,688 miliarda złotych, a jej udział w wartości wszystkich udzielonych kredytów mieszkaniowych wynosił 7,90%.
2.    Z kolei według Związku Banków Polskich (raport AMRON-SARFiN), w II kw. br. udział wartości nowo udzielonych kredytów mieszkaniowych w europejskiej walucie w wartości wszystkich nowo udzielonych kredytów mieszkaniowych był równy 14,1% i wyższy niż I kw., kiedy to wynosił 13,2%. Dla przypomnienia w latach: 2010 i 2009, w okresie kwiecień-czerwiec było to odpowiednio: 23,6 i 4,9%.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

REKLAMA

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

REKLAMA