| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Korzystne informacje dla kredytobiorców z kredytami w euro

Korzystne informacje dla kredytobiorców z kredytami w euro

Korzystne informacje dla kredytobiorców z kredytami w euro przyniosła ostatnia decyzja Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Bank pozostawił stopy procentowe na tym samym poziomie.

Decyzje i prognozy ECB

Rynek pieniężny już od pewnego czasu dyskontował taki, a nie inny scenariusz dzisiejszych wydarzeń. Trudno jednak, aby tego nie czynił, biorąc pod uwagę rozwój wypadków w Eurolandzie, w tym przede wszystkim kwestie związane z kryzysem zadłużenia, wpływające w ogromnym stopniu na perspektywy wzrostu ekonomii strefy euro i na presję inflacyjną na jej obszarze.

Przed decyzją ECB stawka 3-miesięcznego EURIBORU, wyznaczana każdego dnia, wynosiła 1,532%, znajdowała się na najniższym poziomie od 28 czerwca br. i widocznie poniżej najwyższego swojego poziomu od marca 2009 r. tj. 1,615%, osiągniętego w dniu 26 lipca br.

Zobacz także: Niższa rata kredytu po załamaniu kursu franka

Zachowanie się tej stawki jest niezwykle ważne z punktu widzenia tych wszystkich osób, które  już spłacają kredyty hipoteczne denominowane we wspólnej walucie albo też zamierzają je wkrótce zaciągnąć. To właśnie ona stanowi podstawę do ustalania przez banki poziomu oprocentowania tych zobowiązań, a jej spadek przekłada się na niższe raty kredytów mieszkaniowych wyrażone w euro.

Rynek kredytów mieszkaniowych w euro w Polsce

1.    Z najnowszych danych Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że na koniec lipca br. wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych w europejskiej walucie była równa 23,688 miliarda złotych, a jej udział w wartości wszystkich udzielonych kredytów mieszkaniowych wynosił 7,90%.
2.    Z kolei według Związku Banków Polskich (raport AMRON-SARFiN), w II kw. br. udział wartości nowo udzielonych kredytów mieszkaniowych w europejskiej walucie w wartości wszystkich nowo udzielonych kredytów mieszkaniowych był równy 14,1% i wyższy niż I kw., kiedy to wynosił 13,2%. Dla przypomnienia w latach: 2010 i 2009, w okresie kwiecień-czerwiec było to odpowiednio: 23,6 i 4,9%.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Korzystne informacje dla kredytobiorców z kredytami w euro przyniosła ostatnia decyzja Europejskiego Banku Centralnego.
Korzystne informacje dla kredytobiorców z kredytami w euro przyniosła ostatnia decyzja Europejskiego Banku Centralnego.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »