reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyt w euro mniej opłacalny

Kredyt w euro mniej opłacalny

Kredyt w euro jest obecnie mnie opłacalny niż jeszcze dwa miesiące temu, mimo że w ostatnim czasie wahania waluty Unii Europejskiej były niewielkie. Jak wyglądają warunki kredytowe w euro?

W poniższym zestawieniu porównano ofertę najatrakcyjniejszego kredytu hipotecznego w euro, dla rodziny 2+2 w czerwcu i sierpniu bieżącego roku. Założono, że czteroosobowe gospodarstwo domowe chce kupić mieszkanie o wartości 375 tys. zł. W tym celu zaciąga kredyt na 30 lat, z wkładem własnym na poziomie 20%. Wysokość miesięcznego dochodu została określona jako dwukrotność przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wg GUS za lipiec 2011 r. Obliczony w ten sposób dochód netto rodziny wyniósł 5 165,88 zł.

Zobacz także: Młode małżeństwa mają za małą zdolność kredytową

Jak widać, w ciągu ostatnich dwóch miesięcy warunki kredytowe w euro uległy pogorszeniu. W drugiej połowie sierpnia najniższa rata spośród dostępnych na rynku kredytów hipotecznych dla przyjętych założeń wyniosła 1 434 zł. Oznacza to, że dla modelowej rodziny 2+2 była ona wyższa o 51 zł od jej najniższego czerwcowego poziomu.

Warto dodać, że zmiany kursów poszczególnych walut, które zazwyczaj mają miejsce w niepewnych gospodarczo czasach, mogą istotnie wpłynąć na wysokość comiesięcznych rat kredytowych. Wspomniany już wzrost wartości franka, uchodzącego za bezpieczną walutę, sprawił, że przekonała się o tym spora grupa Polaków. Trzeba jednak zaznaczyć, że euro w tym samym czasie zachowywało się bardziej stabilnie. Poza tym, choćby z uwagi na wielkość strefy euro, znacznie mniej prawdopodobny jest scenariusz tak znacznego odchylenia w stosunkowo krótkim czasie. Ten fakt oraz perspektywa przyjęcia w przyszłości europejskiej waluty także przez Polskę sprawia, że ryzyko w tym wypadku wydaje się niższe niż dla franka szwajcarskiego.

Zobacz także: Refinansowanie kredytu hipotecznego

Podsumowując, należy jednak zaznaczyć, że najbezpieczniejszym wyjściem jest oczywiście zaciągnięcie zobowiązania w walucie, w której osiągane są dochody. W tym wypadku trzeba jednak dodać, że na ostateczną decyzję kredytobiorców największy wpływ mają często bieżące warunki umowy kredytowej, które w walutach obcych najczęściej są bardziej korzystne niż w złotym.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kredyt w euro jest obecnie mnie opłacalny niż jeszcze dwa miesiące temu. Fot. Fotolia
Kredyt w euro jest obecnie mnie opłacalny niż jeszcze dwa miesiące temu. Fot. Fotolia

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama