reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyt hipoteczny pod lupą Unii Europejskiej

Kredyt hipoteczny pod lupą Unii Europejskiej

Kredyt hipoteczny to dla większości mieszkańców Europy jedyna droga do posiadania własnego M. Komisja Europejska przyjrzała się udzielanym kredytom i 31 marca 2011 r. ogłosiła projekt dyrektywy w sprawie ochrony klientów zaciągających kredyt hipoteczny. Projekt zakłada kilka istotnych zmian.

Przede wszystkim starający się o kredyt hipoteczny mieliby być oceniani nie przez pryzmat przyszłej wartości nieruchomości ale na podstawie realnej wypłacalności kredytobiorcy. Klient biorący kredyt hipoteczny miałby pełne i równe we wszystkich bankach prawo do wcześniejszej spłaty kredytu.

Zobacz także: Masz kredyt? W lipcu zapłacisz większą ratę

Komisja Europejska chce, żeby klienci banków mieli łatwą możliwość porównania ich oferty przez wprowadzenie jednolitego arkusza informacyjnego opisującego warunki kredytu. Również w reklamach miałyby być podawane rzeczywiste koszty kredytu hipotecznego. Komisja Europejska zwróciła również uwagę na kredyty brane w walucie obcej, które np. w Austrii stanowią 38% udzielanych kredytów, ale już na Łotwie w Rumunii i Estonii 90%. 

- Projekt unijnej dyrektywy zobowiązywałby banki do rzetelnego informowania swoich klientów o zagrożeniach wynikających z zaciągania kredytu hipotecznego w walucie obcej. Projekt wprowadziłby także jednolite zasady rejestracji pośredników kredytowych - komentuje Paweł Szczepanek z firmy architektonicznej Archeton Sp. z o.o. - To istotne zmiany z punktu widzenia inwestora i realizowanej przez niego inwestycji budowlanej lub mieszkaniowej.

Zobacz także: Jak rysuje się polska płaca minimalna na tle europejskiej?

Projekt dyrektywy ma dotyczyć klientów indywidualnych, ale nie wyklucza się możliwości jej rozszerzenia na małe i średnie firmy.

Źródło: Archeton Sp. z o.o.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Komisja Europejska 31 marca 2011 r. ogłosiła projekt dyrektywy w sprawie ochrony klientów zaciągających kredyt hipoteczny.
Komisja Europejska 31 marca 2011 r. ogłosiła projekt dyrektywy w sprawie ochrony klientów zaciągających kredyt hipoteczny.

INFORLEX Twój Biznes Covid-19 i tarcza antykryzysowa98.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama