reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > "Rodzina na Swoim": limity cen budzą kontrowersje

"Rodzina na Swoim": limity cen budzą kontrowersje

Pomysły rządu na program "Rodzina na Swoim" zmieniają się jak w kalejdoskopie. Ostatnio sejmowa komisja infrastruktury do programu włączyła singli i ponownie zmieniła limity cen za mkw. kwalifikujące do korzystania z budżetowego wsparcia. Teraz znalezienie mieszkania spełniającego wymagania programu "Rodzina na Swoim" graniczy z cudem, zwłaszcza w takich miastach jak Wrocław, Szczecin, Poznań czy Białystok. Jak wyznaczane są limity cen programu "Rodzina na Swoim"?

Szybciej wybudujesz dom, niż kupisz mieszkanie?

Tak niskie limity w praktyce mogą zamrozić działanie programu "Rodzina na Swoim", z którego dziś dofinansowany jest blisko co czwarty nowo udzielony kredyt hipoteczny. Na 14 zbadanych rynkach można obecnie kupić blisko dwa na trzy mieszkania o powierzchni do 75 m2. Rządowy projekt obniżyłby dostępność do jednej nieruchomości na pięć i to jedynie na rynku pierwotnym. Wydaje się, że propozycja sejmowej komisji idzie jeszcze dalej. W większości badanych miast z cudem graniczyć będzie możliwość znalezienia mieszkania spełniającego wymagania programu "Rodzina na Swoim". Rządowe dofinansowanie praktycznie zniknie w takich miastach jak: Wrocław, Szczecin, Poznań, Lublin, Kraków, Gdynia czy Białystok. W tych lokalizacjach jedyną możliwością na skorzystanie ze wsparcia w spłacie kredytów może okazać się budowa domu. Trzeba bowiem zauważyć, że w tym przypadku może być stosowany wyższy limit – taki jak w przypadku zakupów na rynku pierwotnym.

Zobacz także: Ceny mieszkań: stare droższe od nowego?

Nie oznacza to jednak, że w gronie miast wojewódzkich wciąż nie będzie można znaleźć takich, gdzie budżet dalej dopłacać będzie do kredytów hipotecznych na szerszą skalę. Dotyczy to głównie miast, gdzie obecnie większość nieruchomości spełnia wymagania programu "Rodzina na Swoim". Wciąż można by więc było nabyć co drugie mieszkanie w Bydgoszczy, co czwarte w Toruniu, czy co dziesiąte w Łodzi. W Gdańsku i Warszawie nabywcy będą skazani na mieszkania od deweloperów, a w Katowicach na używane.

Czy single w ogóle znajdą mieszkanie spełniające wymagania "Rodziny na Swoim"?

Zgodnie z propozycją sejmowej komisji, z dofinansowania będą też mogły korzystać osoby samotne, tzw. single. Trzeba jednak pamiętać, że osoby takie mają dostać możliwość nabycia mieszkania o powierzchni do 50 m2, przy czym dofinansowanie wypłacane byłoby do 30 m2 powierzchni lokalu. Ponadto, grono lokali o powierzchni do 50 m2 jest nawet 2,5-krotnie mniejsze niż tych o wielkości do 75 m2. Singlom będzie więc znacznie trudniej znaleźć mieszkanie, które mogliby kupić przy zastosowaniu dofinansowanego kredytu. Po pierwsze, grono mieszkań spełniających wymagania powierzchniowe lokali dla singli jest skromniejsze, a ponadto przeważnie udział w nim takich, które spełniają wymagania cenowe jest mniejszy. Trzeba bowiem pamiętać, że im mniejsza jest nieruchomość, tym droższy metr. Dane pokazują jednak, że na rynku wtórnym w Katowicach i Łodzi udział mieszkań spełniających kryterium ceny w gronie lokali do 50 m2 jest wyższy niż w przypadku lokali do 75 m2. Może to wynikać z faktu, że najtańsze mieszkania, czyli na przykład te w budynkach z wielkiej płyty, są przeciętnie nawet o jedną czwartą mniejsze od tych w kamienicach lub nowym budownictwie.

Reasumując, nad projektem zmian w programie "Rodzina na Swoim" pracuje obecnie sejm. Póki co, propozycja sejmowej komisji idzie dalej w ograniczeniach programu niż rządowa, choć ma pozwolić na korzystania z dofinansowania singlom. Do wejścia w życie procedowanej ustawy zasady pozostają jednak niezmienione. Aby z nich skorzystać, trzeba złożyć wniosek kredytowy do daty wejścia w życie nowelizacji. Warto też przypomnieć, że zgodnie z projektem ustawy ostatni kredyt z rządowym dofinansowaniem ma zostać udzielony 31 grudnia 2012 roku. Beneficjenci otrzymywać będą dopłaty do odsetek nawet do końca 2020 roku, czyli przez pierwsze 8 lat kredytowania.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Program "Rodzina na Swoim" dofinansowuje zakup mieszkania.
Program "Rodzina na Swoim" dofinansowuje zakup mieszkania.

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kuba Karliński

ekspert rynku nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama