reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Jestem w ciąży. Dostanę kredyt na mieszkanie?

Jestem w ciąży. Dostanę kredyt na mieszkanie?

Spytaliśmy banki czy bezwarunkowo uwzględnią dochody kobiety w ciąży, gdy przyjdzie z mężem po kredyt na mieszkanie. Padają zapewnienia, że „tak”, czasem, że  „sprawa będzie rozpatrywana indywidualnie”, „zależy od sytuacji”, „może wystarczy zdolność kredytowa męża” itp. Od czego zależy decyzja banku? Jak bank liczy zdolność kredytową kobiety w ciąży? Jakie ma ona realne szanse na kredyt i nowe mieszkanie?

Same banki kobiet szczególnie o ich stan nie dopytują. W większości wniosków o kredyt na mieszkanie i druków zaświadczeń o zatrudnieniu i dochodach nie ma rubryki, w której należałoby wpisać informację o oczekiwanym dziecku. Pracownik banku o ciąży może się dowiedzieć w sytuacji, gdy weryfikuje dane z zaświadczenia w firmie kredytobiorcy. A już na pewno zainteresuje się sprawą, jeśli na zaświadczeniu o zarobkach będzie adnotacja o długotrwałym zwolnieniu osoby składającej wniosek o kredyt na mieszkanie. Wtedy trzeba będzie się wytłumaczyć.

Zobacz także: Czy zwolnienie lekarskie ma wpływ na zdolność kredytową?

Przy rozpatrywaniu wniosku o kredyt na mieszkanie część banków nie bierze pod uwagę dochodów kobiety w ciąży, ale zdecydowana większość je uwzględnia. W zamian oczekują ustnej lub pisemnej deklaracji, że po urlopie macierzyńskim ich klientka wróci do pracy.

Wyjątkowo zdarza się, że bank poprosi również o pisemne zapewnienie ze strony pracodawcy, że przyjmie przyszłą matkę z powrotem do pracy, i to pomimo tego, że prawo gwarantuje kobiecie po urlopie macierzyńskim powrót na zajmowane wcześniej stanowisko pracy.

Jeśli przyszła mama chce, aby jej dochody były liczone do zdolności kredytowej, nie powinna planować urlopu wychowawczego, na którym nie otrzymuje się już wynagrodzenia. Zupełnie nietrafionym pomysłem jest staranie się o kredyt na mieszkanie na urlopie wychowawczym, bo wtedy o wzięciu pod uwagę zarobków kobiety zupełnie nie ma mowy. I jeśli na oczekiwany kredyt nie wystarcza zdolność kredytowa męża, to z zakupami trzeba poczekać na powrót do pracy mamy.

Zobacz także: W jaki sposób skutecznie zwiększyć zdolność kredytową?

Zdecydowana większość banków nie będzie brała pod uwagę dziecka przed narodzinami, ale znajdą się wyjątki. Nie należy się tego jednak nadmiernie obawiać, bo sposób liczenia kosztów utrzymania gospodarstwa domowego koncentruje się głównie na pierwszej i drugiej osobie. Przeciętnie banki liczą po około 700-800 zł na pierwszego i drugiego członka rodziny, a już przy kolejnych wystarcza około 500 zł. Dziecko nie powinno więc być przeszkodą w otrzymaniu kredytu na mieszkanie. Tym bardziej, że po wprowadzeniu Rekomendacji T większe znaczenie niż koszty utrzymania ma dla banków relacja kredytów do dochodów. Ważne jest, aby obciążenia ratami kredytowymi nie przekraczały połowy dochodów, jeśli dochody są niższe lub równe średniej krajowej. Jeśli dochody przewyższają średnią krajową raty mogą pochłaniać 65% wpływów.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Kiedy przyszła mama wnioskuje o kredyt na mieszkanie na pewno część banków z dystansem podejdzie do jej zdolności kredytowej.
Kiedy przyszła mama wnioskuje o kredyt na mieszkanie na pewno część banków z dystansem podejdzie do jej zdolności kredytowej.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama