REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie zmiany szykują się w programie „Rodzina na Swoim“?

Gabriela Szuba
„Rodzina na Swoim” jest rządowym programem dopłat do kredytów hipotecznych. Obejmuje ona zadłużenia, zaciągane przez młode małżeństwa lub osoby samotnie wychowujące dziecko – do 25 roku życia.
„Rodzina na Swoim” jest rządowym programem dopłat do kredytów hipotecznych. Obejmuje ona zadłużenia, zaciągane przez młode małżeństwa lub osoby samotnie wychowujące dziecko – do 25 roku życia.

REKLAMA

REKLAMA

Od kwietnia 2011 roku zmianie ulegają zasady przyznawania kredytów preferencyjnych z rządową dopłatą. Zanim program zupełnie zniknie w 2012 roku, o dofinansowanie odsetek kredytu, będą mogły starać się tylko osoby do 35 roku życia.

Jak było dotychczas?

„Rodzina na Swoim” jest rządowym programem dopłat do kredytów hipotecznych. Obejmuje ona zadłużenia, zaciągane przez młode małżeństwa lub osoby samotnie wychowujące dziecko – do 25 roku życia. Dla wielu Polaków, system finansowania części odsetek kredytu jest niezwykle przydatny. Dotychczas, o dopłaty do połowy odsetek przez pierwsze 8 lat okresu kredytowania, mogły się starać osoby pozostające w związku małżeńskim bądź samotni rodzice.

REKLAMA

Dla osób o zbyt niskiej zdolności kredytowej, rozwiązaniem było zaciągnięcie kredytu z członkiem rodziny. Dzięki temu, kredytobiorca, mógł nadal starać się o wymarzony kredyt i rządową dopłatę. Dodatkowym obostrzeniem, była konieczność wykazania, że kredytobiorca w „Rodzinie na Swoim”, nie posiada praw do żadnej, innej nieruchomości. Członkostwo w spółdzielni mieszkaniowej, także wykluczało możliwość skorzystania z dopłat.

Zobacz także: Jak dostać kredyt na budowę domu?

Jak będzie teraz?

Od kwietnia bieżącego roku, reguły przyznawania dopłat zmieniają się. Już wiemy, że program chyli się ku końcowi, a ostatnie podania można składać do 31.12.2012 roku. Wedle zapewnień, w „Rodzinie na Swoim”, będą mogli odtąd uczestniczyć jedynie pełnoprawni małżonkowie. Ponad to, o preferencyjny kredyt będą mogli starać się tylko ci, którzy nie ukończyli jeszcze 35 roku życia. Jednak najważniejsza ze zmian, dotyczy wycofania z programu mieszkań z rynku wtórnego. 

Zobacz także: Czy raty kredytów we frankach będą tańsze?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odtąd, dopłaty rządowe, będą przysługiwały tylko tym kredytobiorcom, którzy zdecydują się na kupno mieszkania wprost od dewelopera. Eksperci przewidują, że będzie to miało znaczący wpływ na wzrost kupna mieszkań na rynku pierwotnym. Dotąd, bowiem największy odsetek przyznawanych kredytów preferencyjnych, dotyczył mieszkań z drugiej ręki.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

REKLAMA

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

REKLAMA