reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > W jaki sposób skutecznie zwiększyć zdolność kredytową?

W jaki sposób skutecznie zwiększyć zdolność kredytową?

Jak skutecznie zwiększyć swoją zdolność kredytową, aby uzyskać kredyt na nieruchomość? Starając się o kredyt, musimy wiedzieć, że warunki w bankach ciągle się zmieniają. Podobnie jest z rynkiem nieruchomości. Ceny domów i mieszkań ciągle rosną, dlatego nieruchomość, którą chcieliśmy kupić rok temu, teraz może być dużo droższa. Im wyższa cena nieruchomości, tym nasza zdolność kredytowa jest niższa.

Bank bada naszą sytuację finansową przy każdym wniosku kredytowym, warto więc wiedzieć, na co zwracać uwagę i jak prostymi zabiegami można podnieść zdolność kredytową.

Co to jest zdolność kredytowa?

– Zdolność kredytowa jest biletem do kredytu na pożądaną kwotę. – mówi Paweł Słowiakowski z eBroker.pl – Jest to ocena naszej sytuacji finansowej, każdy bank liczy ją na swój sposób, ale zwraca uwagę na to samo, czyli nasze: dochody, wydatki i historię kredytową.

Zobacz także: Jaka rata jest najbardziej opłacalna?

Jakie są kryteria decydujące o zdolności kredytowej?

Jak wybrać dobry bank? Jeśli myślimy o kredycie mieszkaniowym, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na wysokość raty, bo tu dysproporcje między ofertami banków mogą być znaczne. Warto prześwietlić wszystkie banki, by znaleźć najtańszy kredyt na rynku.

Gdy wybierzemy bank z najtańszą ratą, co robić w sytuacji, gdy proponowana nam kwota nie wystarcza na zakup upatrzonej nieruchomości? Sposobów na zwiększenie zdolności kredytowej jest kilka:

1. Posiadasz karty kredytowe? Pomyśl o ich spłacie i zamknięciu, czyli wypowiedzeniu umowy/rezygnacji z karty. Nic tak nie obniża naszej zdolności kredytowej jak wykorzystana karta. W dodatku bank nie obniża proponowanej nam kwoty o wykorzystaną na karcie kwotę, ale często o jej kilkukrotność. Z większości kart możemy łatwo zrezygnować, po prostu je spłacając. Warto to rozważyć, ponieważ  dzięki temu prostemu zabiegowi możemy zwiększyć zdolność nawet o kilkanaście tysięcy złotych.

2. Małżonka, życiowy partner, rodzice czy ktoś bliski będzie mieszkał z Tobą w tym mieszkaniu? Jeśli tak i zgodzi się przystąpić z Tobą do kredytu jako współkredytobiorca, swoim dochodem zwiększy skutecznie zdolność kredytową, a może nawet ją podwoi.

3. Zaświadczenie o zarobkach. Jak wspomnieliśmy, każdy z banków inaczej ocenia dokumenty, które decydują o naszej zdolności. Niektóre wezmą pod uwagę tylko podstawowy dochód z umowy o pracę lub działalności gospodarczej, inne do dochodu wliczą też premie, prowizje, przychody pochodzące z umów zlecenia i umów o dzieło. Jeśli nasz dochód jest wieloskładnikowy, warto rozejrzeć się za bankiem, który wszystkie te składniki uwzględnia. 

4. Wybierz kredyt złotówkowy, bo zgodnie z rekomendacją do kredytu walutowego należy wykazać zdolność kredytową wyższą o 20% niż do kredytu złotówkowego.

Zobacz także: Jak korzystnie zawrzeć umowę kredytu?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Zdolność kredytowa to możliwość zaciągnięcia kredytu i spłacania go w terminie wyznaczonym w umowie.
Zdolność kredytowa to możliwość zaciągnięcia kredytu i spłacania go w terminie wyznaczonym w umowie.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Wierzchowiec

Młodszy Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama