reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Czy wcześniejsza spłata kredytu się opłaca?

Czy wcześniejsza spłata kredytu się opłaca?

Wcześniejsza spłata całości kredytu zazwyczaj się nie opłaca. Banki stosują wiele zabezpieczeń przed taką ucieczką kredytobiorcy. Niewiele pomoże również nadpłata kredytu, która tylko nieznacznie zmniejszy ratę.


Reakcja banku

Kredyt hipoteczny spłacany przez kilkadziesiąt lat jest niewesołą perspektywą dla młodych, ambitnych ludzi. Zdarza się, że po pewnym czasie zarobki pozwalają im na wcześniejszą spłatę kredytu. Niestety ogranicza ich umowa kredytowa z bankiem. Podpisując ją, często nie myślimy o wielu latach spłaty przed nami. Umowa jasno określa warunki kredytu, także jego spłatę. Ustalona jest wysokość rat – części kapitałowej i odsetkowej. To właśnie na tej drugiej najbardziej zależy bankowi. Im dłużej kredytobiorca będzie spłacał raty, tym więcej odsetek trafi do banku. W związku z tym, wiele placówek nakłada na swoich klientów obowiązek spłaty rat w określonym terminie. Nie mogą zrobić tego wcześniej, ponieważ zmuszeni będą zapłacić wysoką prowizję. Jej koszt w ogólnym rachunku sprawi, że wcześniejsza spłata stanie się zupełnie nieopłacalna. Bez większego sensu jest także nadpłacanie kredytu. Zazwyczaj umowa określa dozwoloną kwotę nadpłaty. W rzeczywistości zmniejszy to ratę, nie więcej niż o kilka złotych.

Zobacz także: „Rodzina na Swoim” i frank szwajcarski – sytuacja na rynku kredytów hipotecznych

Wcześniejsza spłata

W przypadku kredytów walutowych czasami opłacalna jest wcześniejsza spłata zadłużenia. Kredyt w obcej walucie spłacamy po wyższym kursie sprzedaży. Gdy waluta naszego kredytu słabnie, mamy możliwość spłacić większą kwotę. Równocześnie kurczy się kapitał zaciągniętego kredytu. Takie rozwiązanie ma sens również w przypadku, gdy chcemy i mamy możliwość spłacenia większej części zadłużenia.

Inne rozwiązania

Czasem warto jest zrezygnować z wcześniejszego uiszczenia zobowiązań wobec banku. Bardziej opłacalne jest włożenie pieniędzy przeznaczonych na spłatę kredytu na dobrze oprocentowaną lokatę. Być może inwestycja także przyniesie nam większe zyski.

Zobacz także: Kredyt dla cudzoziemca

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Wcześniejsza spłata całości kredytu zazwyczaj się nie opłaca.
Wcześniejsza spłata całości kredytu zazwyczaj się nie opłaca.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama