reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Czym jest rachunek powierniczy?

Czym jest rachunek powierniczy?

Rachunek powierniczy jest gwarancją dobrze zainwestowanych pieniędzy. Rachunek powierniczy chroni klienta agencji deweloperskiej przed stratami poniesionymi na przykład z tytułu ogłoszenia upadłości spółki. Deweloper, który stosuje się do tego rozwiązania jest godny zaufania.

Rachunek powierniczy

Dobrego dewelopera można poznać po tym, czy jest w stanie przedstawić wiarygodne źródło środków na budowę inwestycji. Nie warto wiązać się z agencją, która finansuje przedsięwzięcie z wpłaconych na początku pieniędzy klientów. Rachunek powierniczy jest ciągle mało popularnym rozwiązaniem w Polsce. Dzięki powszechnemu wprowadzeniu takiego systemu opłacania dewelopera, mielibyśmy więcej zakończonych inwestycji i grupę agencji, którym można w pełni ufać. Rachunek powierniczy zakłada bowiem włączenie banku w relacje deweloper–klient. Osoba decydująca się na kupno mieszkania wpłaca na rachunek sumę pieniędzy, którą normalnie przelałaby na osobiste konto agencji. Z rachunku powierniczego deweloper nie może wypłacać pieniędzy. Finansuje on początkowo budowę z otrzymanego kredytu. Gdy wywiąże się z umowy, bank wypłaca mu środki z rachunku.

Zobacz także: Książeczka mieszkaniowa

Zabezpieczenie klienta

Istnieją dwa systemy rachunku powierniczego: otwarty i zamknięty. Ten pierwszy pozwala na przelanie środków na konto dewelopera w momencie, gdy ukończy on określony etap budowy. W systemie zamkniętym, deweloper otrzymuje pieniądze dopiero po ostatecznym zakończeniu inwestycji. Ta metoda w pełni zabezpiecza środki kupującego, w razie ogłoszenia przez agencję upadłości w trakcie realizowania projektu. W takim przypadku pieniądze złożone na rachunku wracają bez straty do klienta.

Zobacz także: Zmiany umożliwiające zmniejszenie sumy hipotecznej

Koszty obsługi

Niestety rachunek powierniczy to dodatkowy koszt – często wliczony w cenę nieruchomości. Jako że deweloper finansuje budowę z kredytu, klient zobowiązany jest do poniesienia opłat okołokredytowych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Rachunek powierniczy chroni klienta agencji deweloperskiej przed stratami poniesionymi np. z tytułu ogłoszenia upadłości spółki.
Rachunek powierniczy chroni klienta agencji deweloperskiej przed stratami poniesionymi np. z tytułu ogłoszenia upadłości spółki.

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kadry dla Każdego

Strona poświęcona aktualnościom kadrowo-płacowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama