| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Co trzeba wiedzieć przed zaciągnięciem kredytu mieszkaniowego?

Co trzeba wiedzieć przed zaciągnięciem kredytu mieszkaniowego?

Gdy zdecydujemy się na zakup własnego mieszkania, zazwyczaj jesteśmy zmuszeni zaciągnąć kredyt hipoteczny. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o kredycie hipotecznym.


Zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego zwykle wiąże się z wykupieniem dodatkowego produktu, np. ubezpieczenia. Niestety opłat za pakiet ubezpieczeń powiązanych z kredytem mieszkaniowym nie będziemy mogli skredytować – musimy zapłacić za nie od razu ze środków własnych.

Kredyty dla małżeństw

Osoby pozostające w związku małżeńskim do kredytu muszą przystąpić razem jako małżeństwo, wyjątkiem jest sytuacja, gdy małżonkowie mają rozdzielność majątkową. Wówczas do kredytu możemy przystąpić indywidualnie.

Zobacz także: Kredyty: dlaczego frank jest wciąż popularny?

Wkład własny

Część banków przy zaciąganiu kredytu hipotecznego wymaga pewnego wkładu własnego, zazwyczaj jest to 10–20 proc. Są też banki, które udzielają kredytu na 100 proc. wartości nieruchomości. W takiej sytuacji musimy też liczyć się z dodatkowymi kosztami: prowizją, ubezpieczeniem od niskiego wkładu własnego czy opłatą za wycenę.

Dochody i czas są najważniejsze

Aby udało nam się otrzymać kredyt hipoteczny, musimy udowodnić, jakie dochody uzyskujemy. Jeżeli dopiero zaczęliśmy pracę, musimy odczekać 3 miesiące zanim udamy się do banku. Inaczej sprawa wygląda w momencie, gdy posiadamy własną działalność gospodarczą. Wtedy musimy odczekać okres minimum 12 miesięcy, w wielu bankach mogą to być nawet 2 lata.

Czas oczekiwania na decyzję o przyznaniu kredytu może trwać do dwóch miesięcy. Wszystko zależy od tego, jak skomplikowana jest nasza sprawa i ile dokumentów do analizy ma bank.

Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna

Musimy też wiedzieć, jaka jest różnica między kredytem hipotecznym a pożyczką hipoteczną.Mieszkaniowy kredyt hipoteczny jest kredytem celowym przeznaczonym na zakup konkretnej nieruchomości. Oznacza to, że aby ubiegać się o taki kredyt, musimy mieć wybraną nieruchomość. Pożyczka hipoteczna jest udzielana na cel dowolny. To klient decyduje, na co przeznaczy uzyskane środki. Przy tego typu produkcie niezbędne jest posiadanie nieruchomości, na której bank będzie mógł się zabezpieczyć. Pożyczka hipoteczna jest też droższa niż kredyt mieszkaniowy, z reguły o 2–4 punkty procentowe.

Zobacz także: Spread – dodatkowy koszt dla kredytobiorcy

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »