reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Zawieszenie rat kredytu mieszkaniowego na urlopie wychowawczym

Zawieszenie rat kredytu mieszkaniowego na urlopie wychowawczym

Mama, która po urodzeniu dziecka chciałaby skorzystać z bezpłatnego urlopu wychowawczego, może mieć problem z zawieszeniem rat kredytu mieszkaniowego. Możliwość zawieszenia płatności na dłuższy okres, np 6 miesięcy, istnieje zaledwie w kilku bankach.


Po urodzeniu dziecka kobiecie przysługują do 22 tygodni urlopu macierzyńskiego. Po nim może skorzystać z wychowawczego, jednak ten jest już urlopem bezpłatnym. W takim momencie kobieta może mieć problem ze spłacaniem kredytu mieszkaniowego.

Odroczenia kredytowe

Bankiem, który oferuje najdłuższe zawieszenie płatności kredytu jest Bank Ochrony Środowiska (BOŚ). Jednak dotyczy to tylko części kapitałowej – odsetki będziemy musieli wciąż spłacać. Inaczej sytuacja ma się w PeKaO. Tam całą ratę możemy zawiesić maksymalnie na pół roku. Z odroczenia można skorzystać dwa razy w okresie kredytowania, nie częściej niż co pięć lat.

Zobacz także: Staniały pożyczki konsumpcyjne

W Banku Pocztowym okres zawieszenia rat kredytowych może wynosić do 12 miesięcy prolongaty, maksymalnie 18 miesięcy w okresie kredytowania. Jak to możliwe? W Banku Pocztowym kobieta może sama wybrać, czy chce spłacać część kapitałową, czy odsetkową.

Bank BPH ma specjalną ofertę dla mam na urlopach macierzyńskich. Prolongata może wynieść maksymalnie trzy miesiące. W tym czasie nie płaci się ani części kapitałowej, ani odsetkowej.

Zobacz także: Kredyty: dlaczego frank jest wciąż popularny?

Pamiętajmy, że bank ma prawo określić częstotliwość korzystania z zawieszenia spłaty. Może uzależnić też swoja decyzję od tego, jak do tej pory spłacaliśmy kredyt. Chęć skorzystania z prolongaty w niektórych bankach może być zgłoszona jedynie przez infolinię. W innych bankach wiąże się to z podpisaniem odpowiedniego aneksu do umowy lub złożeniem oświadczenia. Odroczenie płatności może skutkować wydłużeniem okresu spłaty lub też podwyższeniem kolejnych rat bez wydłużania okresu kredytowania.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Bank ma prawo określić częstotliwość korzystania z zawieszenia spłaty kredytu.
Bank ma prawo określić częstotliwość korzystania z zawieszenia spłaty kredytu.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Kowalska-Matis

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama