| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Zawieszenie rat kredytu mieszkaniowego na urlopie wychowawczym

Zawieszenie rat kredytu mieszkaniowego na urlopie wychowawczym

Mama, która po urodzeniu dziecka chciałaby skorzystać z bezpłatnego urlopu wychowawczego, może mieć problem z zawieszeniem rat kredytu mieszkaniowego. Możliwość zawieszenia płatności na dłuższy okres, np 6 miesięcy, istnieje zaledwie w kilku bankach.


Po urodzeniu dziecka kobiecie przysługują do 22 tygodni urlopu macierzyńskiego. Po nim może skorzystać z wychowawczego, jednak ten jest już urlopem bezpłatnym. W takim momencie kobieta może mieć problem ze spłacaniem kredytu mieszkaniowego.

Odroczenia kredytowe

Bankiem, który oferuje najdłuższe zawieszenie płatności kredytu jest Bank Ochrony Środowiska (BOŚ). Jednak dotyczy to tylko części kapitałowej – odsetki będziemy musieli wciąż spłacać. Inaczej sytuacja ma się w PeKaO. Tam całą ratę możemy zawiesić maksymalnie na pół roku. Z odroczenia można skorzystać dwa razy w okresie kredytowania, nie częściej niż co pięć lat.

Zobacz także: Staniały pożyczki konsumpcyjne

W Banku Pocztowym okres zawieszenia rat kredytowych może wynosić do 12 miesięcy prolongaty, maksymalnie 18 miesięcy w okresie kredytowania. Jak to możliwe? W Banku Pocztowym kobieta może sama wybrać, czy chce spłacać część kapitałową, czy odsetkową.

Bank BPH ma specjalną ofertę dla mam na urlopach macierzyńskich. Prolongata może wynieść maksymalnie trzy miesiące. W tym czasie nie płaci się ani części kapitałowej, ani odsetkowej.

Zobacz także: Kredyty: dlaczego frank jest wciąż popularny?

Pamiętajmy, że bank ma prawo określić częstotliwość korzystania z zawieszenia spłaty. Może uzależnić też swoja decyzję od tego, jak do tej pory spłacaliśmy kredyt. Chęć skorzystania z prolongaty w niektórych bankach może być zgłoszona jedynie przez infolinię. W innych bankach wiąże się to z podpisaniem odpowiedniego aneksu do umowy lub złożeniem oświadczenia. Odroczenie płatności może skutkować wydłużeniem okresu spłaty lub też podwyższeniem kolejnych rat bez wydłużania okresu kredytowania.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Bank ma prawo określić częstotliwość korzystania z zawieszenia spłaty kredytu.
Bank ma prawo określić częstotliwość korzystania z zawieszenia spłaty kredytu.

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »