reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyty hipoteczne przestały tanieć

Kredyty hipoteczne przestały tanieć

Początek roku był dla banków wyścigiem o klienta. Proponowano niskie oprocentowanie, obniżano marże. Wszystko po to, by przyciągnąć do siebie klientów. Ostatnie trzy miesiące przyniosły zmiany. Banki czują się już na tyle pewnie, że zakończyły już akcje promocyjne.

Jeszcze kilka miesięcy temu banki prześcigały się w ofertach promocyjnych, by przyciągnąć klientów. Po kryzysie, rynek kredytów hipotecznych znów się ożywił i coraz więcej osób było (i jest) zainteresowanych zakupem mieszkania i zaciąganiem kredytu w tym celu. Aktualnie, sytuacja na tyle się ustabilizowała, że banki nie muszą już ani obniżać marż ani proponować innych promocji (np. niepobierania prowizji).

Średnio marża wynosi teraz 2%. Są oczywiście banki, które oferują ją znacznie niższą (np. Alior Bank czy ING Bank Śląski). Nie brakuje jednak i takich, które ustaliły swoją marżę na poziomie dwukrotnie wyższym (np. BPH – prawie 5%).

Banki nie obniżą marż do poziomu z czasów kryzysu (czyli około 1%) z dwóch głównych powodów. Po pierwsze, niektóre z nich nadal maja problemy z uzyskaniem pieniędzy. Po drugie, i bez obniżania marż akcja kredytowa rośnie (wartość udzielanych kredytów aktualnie wynosi ok. 4 mld złotych, jeszcze niedawno było to 2,5 mld). Istnieje również duże prawdopodobieństwo, że po dość spokojnych wakacjach (w tym okresie akcja kredytowa zawsze nieco spowalnia), na jesieni kredyty będą droższe.

Niektóre banki zaczęły również rezygnować z niepobierania prowizji, co w dobie kryzysu i tuż po jego zakończeniu, miało stanowić kolejny, pozytywny bodziec dla potencjalnych kredytobiorców.

Zobacz: Kredyt mieszkaniowy krok po kroku

Choć marże rosną, nieco spadły stawki WIBOR, element składowy oprocentowania kredytów hipotecznych. Podkreśla się, że być może Rada Polityki Pieniężne podniesie stopy procentowe, ale być może nie odbije się to na stawkach rynkowych. Jeżeli deficyt budżetowy w przyszłym roku będzie mniejszy (a takie są zapowiedzi), będzie to wiązało się z niższą ceną pieniądza. W związku z tym, cena kredytu hipotecznego nie musi pójść znacznie w górę.

Zobacz serwis: Najem

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeszcze kilka miesięcy temu banki prześcigały się w ofertach promocyjnych, by przyciągnąć klientów
Jeszcze kilka miesięcy temu banki prześcigały się w ofertach promocyjnych, by przyciągnąć klientów

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

PrimeSoft Polska Sp. z o.o.

Specjalista z zakresu systemów IT, zarządzania i workflow|BPM

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama