| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyt budowlano-hipoteczny

Kredyt budowlano-hipoteczny

Choć kredyt budowlano-hipoteczny nie różni się zasadniczo od zwykłego kredytu hipotecznego, należy jednak zwrócić uwagę na kilka odstępstw. Co ważne, kredyt ten może zostać przeznaczony nie tylko na budowę domu, ale i (ewentualnie) na zakup działki.

Podstawowe wymagania

Podobnie jak w przypadku kredytu hipotecznego na zakup mieszkania, tak i w przypadku kredytu na budowę domu (zwanego kredytem budowlano-hipotecznym) należy spełnić kilka podstawowych wymagań. Najważniejszym z nich jest oczywiście posiadanie zdolności kredytowej. Bank będzie więc od nas wymagał zarówno dokumentów potwierdzających naszą tożsamość, jak i tych związanych z naszymi dochodami oraz planowaną inwestycją. W przypadku kredytu budowlano-hipotecznego bank będzie życzył sobie również przedstawienia:
• pozwolenia na budowę;
• w przypadku budowy tzw. systemem gospodarczym – zatwierdzenia projektu budowlanego, kosztorysu oraz ewentualnej umowy z wykonawcami części robót;
• w przypadku zlecenia budowy firmie – umowy z tą firmą i jej dokumentów rejestrowych.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

System gospodarczy czy zlecenie firmie?

W systemie gospodarczym jesteś jednocześnie inwestorem i organizatorem prac. Część zadań możesz (a w niektórych przypadkach nawet musisz) zlecić osobom posiadającym odpowiednie kwalifikacje, inne możesz wykonać sam. Samodzielna praca wiąże się z możliwością dostosowania własnych możliwości finansowych do tempa budowy.

Rozwiązaniem zgoła innym jest powierzenie całości prac wyspecjalizowanej firmie. W takiej sytuacji podpisujesz z firmą umowę, na mocy której zobowiązuje się ona do oddania ci (oczywiście za określonym wynagrodzeniem) skończonego obiektu w ustalonym terminie. Należy jednak zawsze zbadać solidność i wiarygodność takiej firmy.

Wypłata kredytu

Inaczej niż w przypadku kredytu hipotecznego, kredyt na budowę domu jest wypłacany w transzach, zależnych od postępów w budowie (lub np. harmonogramu przedstawionego przez firmę, która zajmuje się budową naszego domu). Pamiętaj, że niektóre banki będą żądać udokumentowania twoich wydatków. W tym celu należy zachować wszelkie faktury.

Zakup działki i budowa domu

Oczywiście kredyt może zostać udzielony zarówno na zakup działki i budowę domu, jak i tylko na to drugie. Jeżeli już posiadamy działkę, jej wartość zostanie potraktowana jako nasz wkład własny.

Zobacz również serwis: Dom i działka

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chrzanowska

Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Biznesu w ING Lease.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »