reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Zmiany w kredytach mieszkaniowych

Zmiany w kredytach mieszkaniowych

Rekomendacja T jest aktem Krajowego Nadzoru Finansowego skierowanym do banków. Większa część jej postanowień powinna zostać przyjęta przez banki już 23 sierpnia 2010 roku.

Celem Rekomendacji T jest zwiększenie kontroli rynku kredytowego oraz zwiększenie bezpieczeństwa klientów i banków. Rekomendacja obejmie wszystkie banki działające w Polsce na podstawie licencji bankowej. Niezastosowanie się do postanowień Rekomendacji grozi sankcjami finansowymi, a nawet utrudnieniami w prowadzeniu dalszej działalności.

Rekomendacja wprowadza ograniczenia w dostępie do kredytów. Od stycznia 2011 roku osoby zarabiające nie więcej niż średnie wynagrodzenie będą mogły uzyskać kredyt o łącznej sumie spłacanych co miesiąc rat nie przekraczającej 50% dochodów, a osoby zarabiające powyżej średniej - 65% dochodów. Oznacza to, że łączna suma miesięcznych rat kredytów i pożyczek nie może przekroczyć połowy dochodów. Więc zarabiając 2000zł maksymalna rata kredytu może wynieść nie więcej niż 1000 zł, taka osoba nie dostanie kolejnego kredytu.

Zobacz również serwis: Kredyty

Dodatkowo Rekomendacja ma przeciwdziałać udzielaniu kredytów w obcej walucie. Wydatki na kredyt walutowy dłuższy niż 5 lat zostaną powiększone nawet o 20%. Obowiązkiem banku będzie dokładne sprawdzenie zdolności kredytowej klienta. Służyć temu będą zewnętrzne bazy danych jak Biuro Informacji Kredytowej czy Biuro Informacji Gospodarczej. Ponadto, bank powinien poinformować klienta o ryzyku i kosztach kredytu. Na banku ciążyć będzie obowiązek sprawdzania, czy kredytobiorca regularnie spłaca wszystkie zobowiązania, również te zaciągnięte w innych bankach. Klienci prawdopodobnie najbardziej odczują obowiązek posiadania 20% wkładu własnego przy kredycie zaciągniętym na ponad 5 lat. 

Od września banki będą wymagać udowodnienia wysokości dochodów przy staraniu się o każdy kredyt. Dodatkowo starając się o kredyt trzeba będzie przedstawić zaświadczenie o wysokości rat spłacanych w innych bankach. Co ważne, te poświadczenia będą wymagane również jeśli będziemy chcieli kupić coś na raty w sklepie.

Część ekspertów twierdzi, że postanowienia Rekomendacji T zamkną wielu osobom drogę do kredytu i zmuszą ich do skorzystania z usług przedsiębiorstw poza bankowych. Przyczynią się do rozwoju lichwy i kredytów nie wymagających zaświadczenia o dochodach, ale na duży procent. Przypomnijmy, że Rekomendacja jest odpowiedzią na kryzys finansowy, a jej celem jest zmniejszenie liczby niespłacanych przez klientów kredytów. Warto zwrócić uwagę, że większość banków już od dawna działa według standardów Rekomendacji, stąd część ekspertów nie obawia się jej postanowień, twierdząc, że sama Rekomendacja niewiele zmieni w dostępie do kredytów.

Zobacz również serwis: Tanie kredyty

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Celem Rekomendacji T jest zwiększenie kontroli rynku kredytowego oraz zwiększenie bezpieczeństwa klientów i banków
Celem Rekomendacji T jest zwiększenie kontroli rynku kredytowego oraz zwiększenie bezpieczeństwa klientów i banków

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama