| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Wymiana grzejników w kamienicy

Wymiana grzejników w kamienicy

Jak wymienić grzejniki w starym budynku? W ostatnim czasie gruntowne remonty kamienic są coraz częściej przeprowadzane. Wymiana instalacji grzewczej wiąże się z podjęciem wielu istotnych decyzji. W pierwszej kolejności musimy zadecydować czy wymieniamy całą instalację, czy tylko jej część.

Grzejniki. Fot. Purmo

Wymiana grzejników w starej kamienicy wiąże się z wieloma ważnymi decyzjami. Przede wszystkim zdecydować należy, czy wymieniamy tylko grzejniki czy całą instalację grzewczą. W przypadku starych budynków najczęściej wymiany wymaga całość instalacji, jednak jeśli jesteśmy właścicielem indywidualnego mieszkania w starym budynku, możliwa jest także wymiana w obrębie lokalu.

Wymiana grzejników bez przeprowadzania remontu instalacji

W tym przypadku sprawa demontażu i zamontowania nowych grzejników jest dość prosta. Głównymi czynnikami, na które należy zwrócić uwagę są przyłącza, które będzie trzeba dostosować do instalacji starego typu, projektowanych według innych standardów niż obecnie. Rozstaw króćców przyłączeniowych w dawnych instalacjach znacznie różni się od dzisiejszych, jednak niektórzy producenci grzejników są na to przygotowani i oferują specjalne grzejniki tzw. „renowacyjne”.

Decydując się na wymianę grzejników, pamiętajmy o ich pojemności wodnej. Zmniejszając ilość wody krążącej w instalacji, zmniejszamy wymiernie koszty ogrzewania. Nie bez znaczenia jest także wyposażenie nowych grzejników w zawory termostatyczne umożliwiające indywidualną regulację temperatury w pomieszczeniach.

Grzejniki. Fot. Purmo

Zanim zdecydujemy się na konkretne grzejniki trzeba sprawdzić jaki typ instalacji funkcjonuje w danym budynku. Z jakiego tworzywa wykonane są rury instalacji grzewczej, do których przyłączone zostaną nowe grzejniki. Nie można łączyć np. rur miedzianych z aluminiowymi grzejnikami członowymi, trzeba wówczas zastosować dodatkowe przekładki dielektryczne. Innym, standardowym procesem jest wyznaczenie mocy grzejnika, czyli wydajności cieplnej. W kamienicach objętych nadzorem konserwatora zabytków najlepiej, aby moc cieplną obliczył projektant instalacji grzewczej.

Ważnym aspektem przed montażem nowych grzejników jest także płukanie całej instalacji z użyciem odpowiedniego płynu czyszczącego. To istotne dla późniejszego sprawnego działania instalacji i grzejników. Usunięte zostaną osady zgromadzone w przewodach, które mogłyby zanieczyścić lub nawet uszkodzić nowe grzejniki, szczególnie te płytowe – radzi Roman Strzelczyk z Purmo.

Roman Strzelczyk - Purmo

Wymieniając jedynie grzejniki kłopotliwe może okazać się to, że będziemy mieli ograniczony wybór. Nowy grzejnik musi mieć podłączenie boczne, podobnie jak stary. Dodatkowo rozstaw przewodów przyłączeniowych – liczony od osi króćca zasilania, do którego wpływa woda grzejna, do osi króćca powrotu, którym woda wypływa z grzejnika – powinien wynosić 50 cm, ponieważ taki rozstaw mają stare grzejniki żeliwne. Najłatwiej i najefektywniej będzie, gdy zastąpimy stare żeliwne grzejniki nowoczesnymi członowymi (o zmniejszonej pojemności wody i podobnym wzornictwie). W ofercie Purmo dostępne są także grzejniki stalowe w wersji modernizacyjnej, tzw. renowacyjne – płytowe lub członowe, o rozstawie króćców wynoszącym właśnie 50 cm. Do łazienek polecane są grzejniki drabinkowe renowacyjne (o podłączeniach dostosowanych do instalacji starego typu).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kwiatek Kancelaria Radcy Prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »