| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jak uchronić się przed uderzeniem pioruna?

Jak uchronić się przed uderzeniem pioruna?

Porażenia piorunem można uniknąć stosując kilka podstawowych zasad. Burza w okresie letnim to dość powszechne zjawisko. O ile po upalnym dniu, deszcz przynosi nam chwilę wytchnienia, burza może być dość niebezpieczna. Uderzenie pioruna może okazać się nawet śmiertelne. Nie ważne czy jesteśmy na wycieczce w górach, czy na nizinach. Są pewne zasady, według których należy postępować, żeby uchronić się przed uderzeniem pioruna. Zobacz jak uchronić się przed uderzeniem pioruna.

Zasada 6

Bezpieczny budynek podczas burzy to taki, który posiada dobrze wykonaną instalację odgromową. Zamontowany na dachu piorunochron, ściąga na siebie pioruny, a następnie bezpiecznie kieruje je w stronę gruntu.

Zasada 7

Podczas burzy pod żadnym pozorem nie powinniśmy korzystać z urządzeń elektrycznych, które są podłączone do instalacji. Piorun, który uderzy w instalację elektryczną może przemieszczać się po kablach do samego odbiornika np. podłączonego do kontaktu radia. Podczas burzy, warto odpiąć od kontaktu wszystkie urządzenia, uchroni to je przed ewentualnym zniszczeniem.   

Zasada 8

Pracując na zewnątrz, kiedy tylko usłyszymy grzmoty – powinniśmy od razu przerwać pracę i poszukać schronienia. Nie czekajmy na deszcz, piorun może uderzyć dużo wcześniej.

Zasada 9

Kiedy podczas burzy przebywamy nad wodą np. pływamy łodzią po morzu lub jeziorze, czym prędzej powinniśmy poszukać schronienia. Skład wody jezior czy mórz powoduje, że bardzo dobrze przewodzą one prąd elektryczny. Jeśli piorun uderzy w powierzchnię wody – możemy zostać porażeni.

Zobacz także: Jaka powinna być instalacja odgromowa?

Zasada 10

Żeglując na jeziorze i widząc, że zbliża się burza – należy czym prędzej opuścić akwen. Podczas burzy na zbiorniku wodnym może pojawić się szkwał.

Zasada 11

Kiedy zanosi się na burzę nie należy parkować samochodu od drzewem. Jeśli pojawi się silny wiatr, może przewrócić drzewo i powalić je na pobliski samochód.

Zasada 12

Jeśli mamy w planach dłuższe wycieczki, zawsze przed wyjściem z domu sprawdźmy pogodę. Sprawdźmy czy nie zanosi się na burzę i deszcz, obserwujmy niebo. Warto mieć także awaryjny plan działania na wypadek pojawienia się burzy. Określmy też, gdzie ewentualnie będziemy mogli się schować i przeczekać nawałnicę.

jz

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny (licencja syndyka), agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »