| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Podręczny sprzęt gaśniczy, który warto mieć w domu

Podręczny sprzęt gaśniczy, który warto mieć w domu

Sprzęt gaśniczy w domu, to dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy obawiamy się pożaru i poniesionego z nim ryzyka. Do podręcznego sprzętu gaśniczego, który możemy w dowolnej chwili zakupić i przechowywać w domy zaliczamy np. różnego rodzaju gaśnice i koce gaśnicze.

Gaśnice

Gaśnica jest chyba najbardziej znanym rodzajem sprzętu gaśniczego. Gaśnica, to niewielki, szczelnie zamknięty zbiornik pod ciśnieniem, w wnętrzu którego znajduje się środek gaśniczy.

Wyróżniamy kilka rodzajów gaśnic. Są to: gaśnice pianowe, gaśnice śniegowe i gaśnice proszkowe. Każda z gaśnic, stosowana jest do gaszenia innego typu pożaru.

Gaśnice pianowe – w tego typu gaśnicach środkiem gaśniczym jest piana, która pojawia się w wyniku zmieszania kwasu ze środkiem alkalicznym znajdującym się w gaśnicy. Gaśnice pianowe świetnie nadają się do gaszenia pożarów z grupy A i B. Gaśnice te nie nadają się do gaszenia urządzeń elektrycznych.

Gaśnice śniegowe – zawierają skroplony dwutlenek węgla CO2, który uwalnia się poprzez odkręcenie zaworu i skierowania gazu na źródło ognia. Uwolniony CO2 ogranicza dostęp tlenu do źródła ognia jednocześnie obniżając temperaturę. Gaśnice śniegowe są bardzo powszechnie stosowane. Stosuje  się je wszędzie tam, gdzie różne środki gaśnicze mogą wyrządzić szkody. Podczas stosowania gaśnic śniegowych, należy uważać, aby strumień CO2 nie skierować na ciało – może to spowodować odmrożenia.   

Gaśnice proszkowe – w tego typu gaśnicach środkiem gaśniczym jest specjalny proszek gaśniczy znajdujący się pod ciśnieniem gazu np. azotu. Działanie gaśnicze proszku polega na ograniczeniu dopływu tlenu do palącego się materiału. Gaśnice proszkowe można stosować w takim samym zakresie, jak gaśnice śniegowe.

Podczas korzystania z gaśnic, należy bezwzględnie przestrzegać instrukcji obsługi znajdującej się na gaśnicy.

Agregaty gaśnicze

Agregaty gaśnicze to duże gaśnice, zawierające większą ilość środka gaśniczego, niż standardowe gaśnice. Z racji swojej masy, agregaty gaśnicze wyposażone są w koła, które ułatwiają ich przemieszczanie.  W jednym agregacie gaśniczym może znajdować się od 50 do 250 kg środka gaśniczego – dzięki temu wydajniejsze jest gaszenie pożarów o większych rozmiarach.  Aby móc obsługiwać agregat potrzebne są dwie osoby. Agregaty gaśnicze raczej rzadko stosuje się w domach. Najczęściej stosuje się je  w zakładach przemysłowych i obiektach użyteczności publicznej.

Koce gaśnicze

To niewielkie środki gaśnicze. Koce gaśnicze wykonuje się z niepalnych materiałów. Najczęściej jest to włókno szklane. Gaszenie kocem gaśniczym polega na zmniejszeniu dopływu tlenu  do palącego się materiału. Użycie koca polega na okryciu nim źródła ognia i dokładnym dociśnięciu do podłoża.

Z pośród ogólnie dostępnych środków gaśniczych, które możemy mieć w domu najlepiej zdecydować się na jedną z gaśnic lub koc gaśniczy. Zawsze też, możemy mieć w posiadaniu oba te środku. Na rynku dostępnych jest wiele materiałów gaśniczych i środków zapobiegających pożarom. Mało popularne choć czasem stosowane są także hydronetki. Te niewielkie zbiorniki o pojemności ok. 10 l z wbudowaną pompką również mogą pełnić rolę zabezpieczenia przeciwko pożarowi.

To czy zdecydujemy się na jeden środek czy kilka zależy tylko od nas. Jeśli zdecydujemy się na zakup gaśnic, warto kupić kilka sztuk i rozmieścić je we wszystkich pomieszczeniach w domu, w których istnieje ryzyko pożaru np. w kuchni, kotłowni oraz w garażu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »