reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Przydomowa oczyszczalnia ścieków – krok po kroku

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – krok po kroku

Przydomowa oczyszczalnia ścieków, aby mogła prawidłowo pełnić swoje zadanie powinna być dobrze wykonana. Dokonując wyboru przydomowej oczyszczalni ścieków, musimy wziąć pod uwagę liczbę mieszkańców, wielkość działki oraz poziom wód gruntowych. Ponadto należy dopełnić kilku formalności. Zobacz od czego zacząć?

Zgłoszenie do starostwa powiatowego

Zanim przystąpimy do montażu oczyszczalni ścieków, musimy złożyć do starostwa powiatowego wniosek w formie zgłoszenia budowlanego. Wniosek ten powinien zawierać mapę sytuacyjno-wysokościową, która będzie potrzebna do celów projektowych, badania geologiczne gruntu, decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz dowód stwierdzający prawo dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Liczba użytkowników

Od liczby użytkowników zależy ilość ścieków dopływających do oczyszczalni, a więc także wielkość oczyszczalni. Przyjmuje się, że w domach jednorodzinnych jeden użytkownik zużywa około 150 l wody na dobę.

Zobacz także: Kanalizacja w budynku i na działce - średnice przyłączy

Wielkość działki

W przydomowej oczyszczalni ścieków zachodzą procesy, które mogą niekorzystnie wpływać na niektóre obiekty znajdujące się na działce. Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejscowienie studni, z której pobierana jest woda pitna, dlatego tez należy bezwzględnie przestrzegać zachowania wymaganych odległości między tymi obiektami. Zasada ta dotyczy także obiektów znajdujących się na sąsiednich działkach. Często warunek ten jest niemożliwy do spełnienia i zmusza inwestora do rezygnacji z budowy oczyszczalni. Najwygodniej jest montować przydomową oczyszczalnię na działkach uzbrojonych w sieć wodociągową.

Przepuszczalność gruntu

Przepuszczalność gruntu ma decydujące znaczenie przy wyborze rodzaju oczyszczalni, ponieważ odpowiada za możliwość rozsączania w nim ścieków. Rodzaj gruntu oraz  warunki wodne na działce powinien ocenić geotechnik, który także sporządzi pisemną opinię dotyczącą możliwości wybudowania przydomowej oczyszczalni na danej działce.

Zobacz także: Obliczanie przewodów kanalizacyjnych

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Dom jednorodzinny. Fot. Fotolia
Dom jednorodzinny. Fot. Fotolia

Ryczałt ewidencjonowany29.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama