reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Nawiewniki wyporowe – co to takiego?

Nawiewniki wyporowe – co to takiego?

Nawiewniki wyporowe jako dość rzadkie rozwiązanie wentylacyjne zaczynają zdobywać uznanie na rynku. Pojawia się coraz więcej rzeczywistych systemów z nawiewem wyporowym, powstają nowe metody regulacji i projektowania. Czym wentylacja wyporowa różni się od dobrze nam znanej wentylacji mieszającej?

Wentylacja mieszająca a wyporowa

Celem wentylacji mieszającej jest doprowadzenie powietrza świeżego do pomieszczenia, w taki sposób, aby jednorodnie wymieszało się z powietrzem wewnętrznym, zmniejszając w ten sposób stężenia substancji niechcianych (CO2, zapachy, tłuszcze oraz inne) i odprowadzenie nadmiaru powietrza na zewnątrz. Realizowane jest to poprzez nawiewniki i wywiewniki, zlokalizowane z reguły w górnej części pomieszczenia w odpowiedniej od siebie odległości.

Celem wentylacji wyporowej jest „wyparcie” powietrza zużytego i 100% wymienienie go powietrzem świeżym (bez mieszania). Jest to trudne ze względu na to, że strumienie powietrza stosunkowo łatwo ulegają zmieszaniu. Jedynie odpowiednia różnica temperatur oraz powolny napływ chłodnej strugi powietrza powoduje przepływ umożliwiający „wyparcie” powietrza zużytego. Urządzenia do realizowania tego typu wentylacji to nawiewniki wyporowe montowane z reguły w strefie przypodłogowej pomieszczenia. Wyciąg powietrza jest realizowany poprzez anemostaty/kratki w górnej części pomieszczenia.

Zobacz także: Czym jest wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna?

Nawiewniki wyporowe

Nawiewniki wyporowe są to z reguły perforowane kanały, skrzynki oraz puszki, z których przez odpowiednio dobraną siatkę otworów wypływa laminarnie struga powietrza. Wypływ laminarny charakteryzuje się małą prędkością i spójnością strugi powietrza. Ze względu na małe prędkości powietrza na nawiewie, wymagane są dość duże powierzchnie wypływu. Dlatego najczęściej spotykane nawiewniki są wykonane jako filary, naroża oraz inne obiekty architektury wnętrz. Dzięki temu można je sprytnie ukryć przed wzrokiem człowieka, i sprawić, aby zaakceptował je jako wyposażenie wnętrza. Regulacja nawiewników wyporowych odbywa się podobnie jak zwykłych anemostatów – przepustnicą na zasilaniu powietrza. System nawiewników wyporowych jest niewątpliwie droższy względem tradycyjnych metod. Opłacalność i celowość jego stosowania pokazuje się w miejscach gdzie jakość powietrza wewnętrznego ma duże znaczenie – np. na salach operacyjnych.

Zobacz także: Jakie parametry charakteryzują instalację wentylacyjną?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Nawiewniki wyporowe jako dość rzadkie rozwiązanie wentylacyjne zaczynają zdobywać uznanie na rynku.
Nawiewniki wyporowe jako dość rzadkie rozwiązanie wentylacyjne zaczynają zdobywać uznanie na rynku.

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Enadis

Oprogramowanie dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama