reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Tekstylne kanały wentylacyjne

Tekstylne kanały wentylacyjne

Wentylacyjne kanały tekstylne stosowane do nawiewu powietrza są uniwersalnym i dość często spotykanym rozwiązaniem w obiektach wielko-kubaturowych. Czemu tekstylne kanały wentylacyjne zawdzięczają swoją popularność i czy warto w inwestować w takie kanały wentylacyjne?

Tekstylne kanały wentylacyjne – budowa i opis działania

Kanały wentylacyjne tekstylne są to kanały cylindryczne, których ścianki stanowi materiał przepuszczający powietrze lub posiadające specjalne otworki nawiewne na całej swojej długości. Kanały takie charakteryzują się jednostajnym wypływem powietrza na całej swojej długości. W celu ograniczenia wypływu powietrza w niepożądanym kierunku stosuje się materiał częściowo nieprzepuszczalny (np. w kierunku poziomym). Jeszcze dokładniejsze ukierunkowanie przepływu można uzyskać przez zastosowanie otworów i dyszek nawiewnych, które zapewnią dotarcie powietrza do konkretnego miejsca. Kanał tekstylny jako element narażony na płomień w trakcie pożaru, z reguły jest wykonany z materiałów niepalnych i nierozprzestrzeniających płomienia, co jest gwarantowane stosownymi certyfikatami. Z czasem kanały takie ulegają zabrudzeniu, lecz ich konserwacja jest bardzo prosta – odczepia się je i pierze w pralce. Średni koszt serwisu pojedynczego kanału 10 m to koszt nie przekraczający 100 zł. Montaż kanałów jest prosty: kanał jest podwieszany stalowymi linkami do stropu lub konstrukcji dachu. Ze względu na swoją małą wagę nie ma specjalnych wymogów konstrukcyjnych.

Zobacz także: Kiedy wentylacja mechaniczna może działać nieprawidłowo?

Gdzie stosować tekstylne kanały wentylacyjne?

Kanały tekstylne choć posiadają wiele zalet, niestety nie wyglądają najbardziej estetycznie i nie ma możliwości ukrycia ich w stropie podwieszonym (ze względu na metodę działania). Dlatego też stosowane są najczęściej w obiektach wysokich, wielko-kubaturowych, gdzie potrzebne są duże ilości powietrza rozprowadzone na długich dystansach. Przy dużych obiektach koszt standardowej wentylacji znacznie przekracza koszt inwestycyjny kanałów tekstylnych (rozprowadzenie, regulacja i anemostaty). Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest liniowy nawiew po środku hali oraz wyciąg kratkami wywiewnymi lub wentylatorami po brzegu hali. Powoduje to dobry rozpływ powietrza i dostarczenie go na całą powierzchnię hali.

Zobacz także: Jaki rodzaj wentylacji wybrać?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Wentylacyjne kanały tekstylne stosowane do nawiewu powietrza są często spotykanym rozwiązaniem w obiektach wielko-kubaturowych.
Wentylacyjne kanały tekstylne stosowane do nawiewu powietrza są często spotykanym rozwiązaniem w obiektach wielko-kubaturowych.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredytmarket

Kredyty online dla małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama