reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jak skutecznie walczyć z wilgocią?

Jak skutecznie walczyć z wilgocią?

Wilgoć to zjawisko tak często spotykane w naszym kraju. W problemie z wilgocią borykamy się w łazience, kuchni, a przede wszystkim w piwnicach. Walka z nią jest bardzo trudna, a co najgorsze bardzo kosztowna, dlatego warto pomyśleć, by się przed nią zabezpieczyć już na etapie budowy domu.

Jeżeli planujemy budowę domu z piwnicą, czy garażem warto zbadać glebę, na której stanie nasz dom. Stężenie wody w glebie będzie zależało w dużym stopniu od tego czy woda wedrze się do naszych domów i czy potrzebujemy dodatkowych zabezpieczeń, by tego uniknąć. W momencie, gdy poziom wody gruntowej jest powyżej ław fundamentowych budowanie piwnicy jest nieopłacalne. Przed wyborem projektu domu zgłośmy się do geotechnika, w celu sprawdzenia stężenia wody w naszej glebie.

Po dokładnym zbadaniu naszego terenu, w momencie, gdy warunki glebowe są korzystne, mimo wszystko warto zakładać dodatkowe zabezpieczenia. To jedyne rozwiązanie by mieć pewność, że skutecznie chronimy ściany i podłogi w piwnicy. Tam, gdzie przepuszczalność wody gruntu jest niska konieczne jest ułożenie drenażu opaskowego. Dzięki niemu cała woda wokół fundamentów będzie odprowadzana. Jej odpływ możemy dopasować do terenu i możliwości działki. Od naturalnych ścieków –jeziora i rzeki, rowu melioracyjnego, czy zwykłej kanalizacji. Kolejnym sposobem do odwodnienia nieco terenu jest budowa studni chłonnej. Woda będzie gromadziła się w niżej położonej studni, a nie w naszej piwnicy. Ponadto wodę tą możemy ponownie wykorzystać, choćby do podlania ogródka.

Izolacje w piwnicy najlepiej jest wykonywać z materiałów wodoszczelnych. Są one szczelnie układane pod podkładem podłogowym, na ławie fundamentowej i na zewnętrznej stronie ścian piwnicy. Wykonanie izolacji tylko na jednej z tych części nie zapewni nam szczególnej ochrony przeciw wilgoci. Materiałami hydroizolacyjnymi są papy podkładowe na osnowie z włókna szklanego lub poliestru, folie PCW oraz lepiki i emulsje na bazie asfaltu, służące do gruntowania podłoża i klejenia powłok.

Zobacz także: Jak wybrać system przydomowej oczyszczalni ścieków?

Istnieją dwa sposoby by uniknąć wilgoci w piwnicy. Są to izolacje pionowe, które montuje się na ścianach fundamentowych, drugim natomiast są izolacje poziome, które są montowane w poprzek ścian fundamentowych i na ich ławach. 

Izolację poziomą należy wykonać w pierwszym etapie budowy na ławach fundamentowych (np. są to dwie warstwy papy zlepione lepikiem). Izolacja powinna wystawać po obu stronach około 20–30 cm, umożliwi to połączenie izolacji ścian i podłóg. Izolacje podpodłogową należy wykonać dopiero po zakończenia wznoszenia konstrukcji domu. Wcześniej nie jest to możliwe, ponieważ może to spowodować osiadanie fundamentów, które w konsekwencji zaburzą szczelność ułożonej wcześniej powłoki. Izolacje należy położyć na wyrównanym podłożu betonowym, najlepiej z jednej lub dwóch warstw papy termozgrzewalnej. Następnie dociska się 4–5 cm podkładem betonowym. Pod warstwą dociskową umieszcza się izolację cieplną podłogi.

Zobacz także: Drenaż opaskowy – sposób na wilgotność w piwnicy

Izolację pionową ścian piwnicy jest powłoka z papy termozgrzewalnej. Układa się nią na zagruntowanym emulsją asfaltową podłożu. Jednak należy zwrócić szczególną uwagę na ukształtowanie styku ściany z ławą fundamentową (formie zaokrąglenia chroniące przed uszkodzeniem powłoki izolacyjnej w tym miejscu). Na izolacji papowej należy położyć folię tłoczoną (tzw. kubełkową), dzięki, której zapewnimy dodatkową warstwę hydroizolacyjno–ochronną, dzięki czemu umożliwimy szybkie odprowadzenie wody do drenażu.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

www.budujesz-kupujesz.pl

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Izolacje przeciw wilgoci w piwnicy najlepiej jest wykonywać z materiałów wodoszczelnych.
Izolacje przeciw wilgoci w piwnicy najlepiej jest wykonywać z materiałów wodoszczelnych.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama