| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jak skutecznie walczyć z wilgocią?

Jak skutecznie walczyć z wilgocią?

Wilgoć to zjawisko tak często spotykane w naszym kraju. W problemie z wilgocią borykamy się w łazience, kuchni, a przede wszystkim w piwnicach. Walka z nią jest bardzo trudna, a co najgorsze bardzo kosztowna, dlatego warto pomyśleć, by się przed nią zabezpieczyć już na etapie budowy domu.

Jeżeli planujemy budowę domu z piwnicą, czy garażem warto zbadać glebę, na której stanie nasz dom. Stężenie wody w glebie będzie zależało w dużym stopniu od tego czy woda wedrze się do naszych domów i czy potrzebujemy dodatkowych zabezpieczeń, by tego uniknąć. W momencie, gdy poziom wody gruntowej jest powyżej ław fundamentowych budowanie piwnicy jest nieopłacalne. Przed wyborem projektu domu zgłośmy się do geotechnika, w celu sprawdzenia stężenia wody w naszej glebie.

Po dokładnym zbadaniu naszego terenu, w momencie, gdy warunki glebowe są korzystne, mimo wszystko warto zakładać dodatkowe zabezpieczenia. To jedyne rozwiązanie by mieć pewność, że skutecznie chronimy ściany i podłogi w piwnicy. Tam, gdzie przepuszczalność wody gruntu jest niska konieczne jest ułożenie drenażu opaskowego. Dzięki niemu cała woda wokół fundamentów będzie odprowadzana. Jej odpływ możemy dopasować do terenu i możliwości działki. Od naturalnych ścieków –jeziora i rzeki, rowu melioracyjnego, czy zwykłej kanalizacji. Kolejnym sposobem do odwodnienia nieco terenu jest budowa studni chłonnej. Woda będzie gromadziła się w niżej położonej studni, a nie w naszej piwnicy. Ponadto wodę tą możemy ponownie wykorzystać, choćby do podlania ogródka.

Izolacje w piwnicy najlepiej jest wykonywać z materiałów wodoszczelnych. Są one szczelnie układane pod podkładem podłogowym, na ławie fundamentowej i na zewnętrznej stronie ścian piwnicy. Wykonanie izolacji tylko na jednej z tych części nie zapewni nam szczególnej ochrony przeciw wilgoci. Materiałami hydroizolacyjnymi są papy podkładowe na osnowie z włókna szklanego lub poliestru, folie PCW oraz lepiki i emulsje na bazie asfaltu, służące do gruntowania podłoża i klejenia powłok.

Zobacz także: Jak wybrać system przydomowej oczyszczalni ścieków?

Istnieją dwa sposoby by uniknąć wilgoci w piwnicy. Są to izolacje pionowe, które montuje się na ścianach fundamentowych, drugim natomiast są izolacje poziome, które są montowane w poprzek ścian fundamentowych i na ich ławach. 

Izolację poziomą należy wykonać w pierwszym etapie budowy na ławach fundamentowych (np. są to dwie warstwy papy zlepione lepikiem). Izolacja powinna wystawać po obu stronach około 20–30 cm, umożliwi to połączenie izolacji ścian i podłóg. Izolacje podpodłogową należy wykonać dopiero po zakończenia wznoszenia konstrukcji domu. Wcześniej nie jest to możliwe, ponieważ może to spowodować osiadanie fundamentów, które w konsekwencji zaburzą szczelność ułożonej wcześniej powłoki. Izolacje należy położyć na wyrównanym podłożu betonowym, najlepiej z jednej lub dwóch warstw papy termozgrzewalnej. Następnie dociska się 4–5 cm podkładem betonowym. Pod warstwą dociskową umieszcza się izolację cieplną podłogi.

Zobacz także: Drenaż opaskowy – sposób na wilgotność w piwnicy

Izolację pionową ścian piwnicy jest powłoka z papy termozgrzewalnej. Układa się nią na zagruntowanym emulsją asfaltową podłożu. Jednak należy zwrócić szczególną uwagę na ukształtowanie styku ściany z ławą fundamentową (formie zaokrąglenia chroniące przed uszkodzeniem powłoki izolacyjnej w tym miejscu). Na izolacji papowej należy położyć folię tłoczoną (tzw. kubełkową), dzięki, której zapewnimy dodatkową warstwę hydroizolacyjno–ochronną, dzięki czemu umożliwimy szybkie odprowadzenie wody do drenażu.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

www.budujesz-kupujesz.pl

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Izolacje przeciw wilgoci w piwnicy najlepiej jest wykonywać z materiałów wodoszczelnych.
Izolacje przeciw wilgoci w piwnicy najlepiej jest wykonywać z materiałów wodoszczelnych.

RODO 2019. Plusy i minusy zmian od 4 maja79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »