reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Czy usterki elektryczne można naprawiać samemu?

Czy usterki elektryczne można naprawiać samemu?


Wiedza niezbędna do wykonywania bezpiecznych instalacji elektrycznych i wykonywania napraw w bezpieczny sposób, to w 90% znajomość przepisów i środków ochrony oraz umiejętności potrzebne do dobrej oceny zagrożenia w środowisku pracy. Uprawnienia do pracy jako elektryk odnawia się co pięć lat. Ponadto są one podzielone na stopnie zaawansowania i rodzaje wykonywanych prac.

Prowadzone są badania skutków porażeń prądem elektrycznym. W celu uniknięcia porażenia, udoskonalane jest podejście do zabezpieczeń i bezpiecznej pracy. Uprawnienia elektryczne SEP podzielono na obsługę, konserwację, remont i montaż, z których tylko uprawnienia do remontu uprawniają do wykonywania napraw. Jednak wypadki wśród elektryków ciągle się zdarzają. Dlatego najlepiej nie naprawiać samemu usterek elektrycznych.

Nawet wykładowca fizyki na uniwersytecie nie posiada odpowiedniej wiedzy do wykonywania napraw instalacji elektrycznej. Wiedza, która jest niezbędna do wykonywania napraw, dociera do elektryka w postaci przepisów i reguł zachowania. Sama znajomość zjawisk fizycznych nie zastąpi gromadzonej latami wiedzy i doświadczeń, wielu przeprowadzonych badań, na podstawie których tworzone są przepisy i reguły postępowania elektryka. Do poprawnego doboru środków ochrony osobistej i zabezpieczenia miejsca wykonywania naprawy nie wystarczy wiedza teoretyczna o zjawiskach fizycznych.

Zobacz także: Drobne naprawy instalacji elektrycznej

W niebezpiecznych miejscach przepisy energetyczne ściśle określają procedurę postępowania, włącznie z wyznaczeniem koniecznych dokumentów do wykonania naprawy i odpowiedzialnością osobistą za konkretną czynność. Stworzono łańcuchy poleceń i zezwoleń na kolejne etapy prac, gdzie zawsze jest osoba nadzorująca i osoba odpowiedzialna za zabezpieczenie miejsca pracy. Osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo zawsze udowadnia brak napięcia, dotykając własną dłonią niebezpiecznych elementów, i dopiero po takiej demonstracji elektryk, który wykonuje naprawę, przystępuje do pracy.

Zobacz także: Jak zlokalizować zwarcie instalacji elektrycznej?

Nie podejmujmy samodzielnych napraw, ponieważ nie znamy czekających na nas zagrożeń. Musimy tak wykonać swoją pracę, aby wykluczyć możliwość zdarzenia się wypadku.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Andrzej Rodzewicz

firma MECHATRONIK

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Wiedza, która jest niezbędna do wykonywania napraw, dociera do elektryka w postaci przepisów i reguł zachowania.
Wiedza, która jest niezbędna do wykonywania napraw, dociera do elektryka w postaci przepisów i reguł zachowania.

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama