reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jak połączyć domową pompę ciepła z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej?

Jak połączyć domową pompę ciepła z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej?


Coraz tańsze systemy pomp ciepła pozwalają szerszemu gronu odbiorców na inwestycję w ekologiczne rozwiązania. Pompy ciepła zasilające urządzenia grzewcze najczęściej spotykamy w instalacjach domowych. Są to instalacje grzejnikowe, ogrzewania podłogowego oraz podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Najczęściej spotykanym rodzajem pomp ciepła wykorzystywanych w domach i małych blokach są pompy ciepła typu powietrze – woda. Oznacza to, że energia cieplna, pobrana z otoczenia, jest przekazywana do wody. Ta z kolei zasila urządzenia grzewcze w naszym domu. Pompa taka jest najtańsza w zakupie, lecz najdroższa w utrzymaniu. Z reguły posiada freon jako czynnik roboczy, który w temperaturze zewnętrznej wrze, pobierając energię z otoczenia. W temperaturze pomieszczenia czynnik skrapla się, oddając wcześniej pobraną energię i przekazuje ją do biegu wodnego.

Zobacz także: Jakie są rodzaje pompy ciepła?

Zasobnik ciepłej wody to zbiornik, w którym gromadzona i przygotowywana jest ciepła woda użytkowana w domu. Zasilany jest on wodą z wymiennika ciepła, w którym wodę podgrzewa się od temperatury wydobycia lub dostarczenia (z reguły 5–7 stopni C) do temperatury użytkowej (50–55 stopni C). Ilość energii potrzebnej do podgrzania takiej ilości wody jest znaczna, a okresowość „rozbioru” wody jest uzależniona od osób mieszkających w domu. Największe rozbiory wody notowane są w godzinach porannych oraz wieczornych. Wtedy właśnie wykorzystywany jest zasobnik ciepłej wody, który tworzy swego rodzaju bufor. Zbiornik taki napełniany jest raz na pół dnia, dzięki czemu pompa działa odpowiednio krócej i w trybie skokowym, a nie płynnym. Bez zasobnika pompa musiałaby na bieżąco podgrzewać określone ilości wody, których wymaga użytkownik. Podgrzanie wody nie jest procesem szybkim, więc osoba czekałaby nawet 10 min, co w obecnych czasach jest niedopuszczalne.

Zasobnik jest połączony szeregowo z wymiennikiem ciepła, który otrzymuje energię z pompy ciepła. To układ najprostszy w montażu, a jednocześnie najbardziej ekonomiczny. Wadą takiego systemu jest to, że jeśli pompa ciepła się zepsuje, to nie mamy alternatywy do podgrzania ciepłej wody. W takich sytuacjach zaleca się stosowanie indywidualnych podgrzewaczy wody zasilanych energią elektryczną.

Zobacz także: Jakie są koszty inwestycyjne pompy ciepła?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Pompy ciepła zasilające urządzenia grzewcze najczęściej spotykamy w instalacjach domowych.
Pompy ciepła zasilające urządzenia grzewcze najczęściej spotykamy w instalacjach domowych.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Kubiesa

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama