REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak połączyć domową pompę ciepła z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej?

Artur Nowotka
Pompy ciepła zasilające urządzenia grzewcze najczęściej spotykamy w instalacjach domowych.
Pompy ciepła zasilające urządzenia grzewcze najczęściej spotykamy w instalacjach domowych.
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Coraz tańsze systemy pomp ciepła pozwalają szerszemu gronu odbiorców na inwestycję w ekologiczne rozwiązania. Pompy ciepła zasilające urządzenia grzewcze najczęściej spotykamy w instalacjach domowych. Są to instalacje grzejnikowe, ogrzewania podłogowego oraz podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Rodzaje pompy ciepła

REKLAMA

Najczęściej spotykanym rodzajem pomp ciepła wykorzystywanych w domach i małych blokach są pompy ciepła typu powietrze – woda. Oznacza to, że energia cieplna, pobrana z otoczenia, jest przekazywana do wody. Ta z kolei zasila urządzenia grzewcze w naszym domu. Pompa taka jest najtańsza w zakupie, lecz najdroższa w utrzymaniu. Z reguły posiada freon jako czynnik roboczy, który w temperaturze zewnętrznej wrze, pobierając energię z otoczenia. W temperaturze pomieszczenia czynnik skrapla się, oddając wcześniej pobraną energię i przekazuje ją do biegu wodnego.

Zobacz także: Jakie są rodzaje pompy ciepła?

Zasobnik ciepłej wody

REKLAMA

Zasobnik ciepłej wody to zbiornik, w którym gromadzona i przygotowywana jest ciepła woda użytkowana w domu. Zasilany jest on wodą z wymiennika ciepła, w którym wodę podgrzewa się od temperatury wydobycia lub dostarczenia (z reguły 5–7 stopni C) do temperatury użytkowej (50–55 stopni C). Ilość energii potrzebnej do podgrzania takiej ilości wody jest znaczna, a okresowość „rozbioru” wody jest uzależniona od osób mieszkających w domu. Największe rozbiory wody notowane są w godzinach porannych oraz wieczornych. Wtedy właśnie wykorzystywany jest zasobnik ciepłej wody, który tworzy swego rodzaju bufor. Zbiornik taki napełniany jest raz na pół dnia, dzięki czemu pompa działa odpowiednio krócej i w trybie skokowym, a nie płynnym. Bez zasobnika pompa musiałaby na bieżąco podgrzewać określone ilości wody, których wymaga użytkownik. Podgrzanie wody nie jest procesem szybkim, więc osoba czekałaby nawet 10 min, co w obecnych czasach jest niedopuszczalne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasobnik jest połączony szeregowo z wymiennikiem ciepła, który otrzymuje energię z pompy ciepła. To układ najprostszy w montażu, a jednocześnie najbardziej ekonomiczny. Wadą takiego systemu jest to, że jeśli pompa ciepła się zepsuje, to nie mamy alternatywy do podgrzania ciepłej wody. W takich sytuacjach zaleca się stosowanie indywidualnych podgrzewaczy wody zasilanych energią elektryczną.

Zobacz także: Jakie są koszty inwestycyjne pompy ciepła?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

REKLAMA

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

REKLAMA