REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak prowadzić i izolować instalację freonową?

Artur Nowotka
Najczęściej spotykanymi błędami przy rozprowadzaniu instalacji freonowej jest zbyt duża różnica poziomów, jednostki wewnętrznej do zewnętrznej.
Najczęściej spotykanymi błędami przy rozprowadzaniu instalacji freonowej jest zbyt duża różnica poziomów, jednostki wewnętrznej do zewnętrznej.

REKLAMA

REKLAMA

Właściwe prowadzenie instalacji oraz jej termiczne zabezpieczenie są podstawowymi wymaganiami dla sprawnego systemu klimatyzacji opartej o freon. Błędy w prowadzeniu instalacji, oraz niewłaściwa izolacja prowadzą do wadliwego działania systemu oraz wykraplania się wilgoci, a nawet szronienia na instalacji.

Błędne prowadzenie instalacji, może prowadzić w najgorszym wypadku do zepsucia urządzenia w wyniku spalenia się, lub zatarcia sprężarki która napędza czynnik chłodniczy – freon. Efektem złego prowadzenia instalacji może być pokazywanie się szronu lub lodu na otulinie termicznej. Wynika to z nadmiernego rozprężania się freonu w przewodzie. Zbyt głośna praca jednostki wewnętrznej lub zewnętrznej, oraz częste włączanie i wyłączenie się urządzeń mogą być przyczyną wadliwie poprowadzonej instalacji.

REKLAMA

Jakie są podstawowe błędy przy prowadzeniu instalacji?

Najczęściej spotykanymi błędami przy rozprowadzaniu instalacji freonowej jest zbyt duża różnica poziomów, jednostki wewnętrznej do zewnętrznej. Powoduje to spadek wydajności chłodniczej ze względu na nadmierne straty ciśnienia w instalacji. Podobnym błędem, o identycznych skutkach jest przekroczenie maksymalnej długości instalacji, dla urządzenia. Zarówno maksymalne przewyższenie jak i optymalną długość instalacji powinniśmy odnaleźć w dokumentacji technicznej przekazywanej przez producenta urządzeń. Częstym błędem w instalacjach z trójnikami jest ich niewłaściwy montaż (rozejście w pionie zamiast w poziomie). Może to powodować niezrównoważony przepływ czynnika i wadliwą pracę instalacji.

Zobacz także:  Do czego służy kominek dachowy?

Jak prawidłowo izolować przewody freonowe?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Właściwe izolowanie przewodów freonowych jest zawsze określone przez producenta w dokumentacji techniczno ruchowej urządzenia. Najczęściej zalecane jest izolowanie każdej rurki osobno, po czym złączenie ich i zaizolowanie wspólnie. Taki charakter izolacji gwarantuje spełnienie minimalnej izolacyjności. Grubość otulin, którymi izolowane są przewody waha się od 9 mm, do 13 mm. Otuliny te są z reguły specjalnymi materiałami, kauczuko podobnymi o bardzo wysokiej izolacyjności, przy stosunkowo niewielkich grubościach materiału.

Zobacz także: Jak wentylować garaż?

Wadliwa izolacja, która posiada przerwy jest niedopuszczalna. Wynikiem wadliwej izolacji jest wytwarzanie się lodu na powierzchni instalacji. W ostateczności, lód może zniszczyć instalację i spowodować wyciek freonu do atmosfery.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

REKLAMA

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

REKLAMA

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

REKLAMA