REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy parowanie szyb to poważny problem?

Zjawisko kondensacji pary wodnej na powierzchni szyb okiennych bardzo często odbierane jest jako wada stolarki okiennej.
Zjawisko kondensacji pary wodnej na powierzchni szyb okiennych bardzo często odbierane jest jako wada stolarki okiennej.

REKLAMA

REKLAMA

Wiosna to czas prac budowlanych. Pomyślmy więc o pozbyciu się usterek, które nagromadziły się w naszym domu jesienią i zimą. Przykładem takiego problemu jest kondensacja, która polega na skraplaniu się pary wodnej na powierzchni okien.

Zjawisko kondensacji pary wodnej na powierzchni szyb okiennych bardzo często odbierane jest jako wada stolarki okiennej, której usunięcie może być kosztowne dla domowego budżetu. Jest to jednak błędne przekonanie. Skraplanie pary wodnej na szybach jest naturalnym zjawiskiem fizycznym, które świadczy jedynie o wysokiej jakości szyb zespolonych. Dlaczego tak się dzieje?

REKLAMA

W wyniku zetknięcia się wilgotnego i ciepłego powietrza z powierzchnią o odpowiednio niższej temperaturze, powietrze ochładza się do stanu nasycenia i oddaje część wilgoci, która skrapla się na powierzchni szyby, powodując jej zamglenie.

Kondensacja po zewnętrznej stronie szyby

Skraplanie pary wodnej najczęściej dotyczy zewnętrznej powierzchni szyby. Jego przyczyną jest bardzo wysoka izolacja cieplna szyb zespolonych (tj. niski współczynnik przenikania ciepła U). Powoduje ona, że na zewnątrz pomieszczenia przedostaje się zaledwie niewielka ilość ciepłego powietrza. Zewnętrzna szyba pozostaje więc nadal zimna i to na niej skrapla się wilgoć w postaci pary wodnej. Ze zjawiskiem parowania szyb na zewnętrznej stronie często można spotkać się na obszarach o dużej wilgotności powietrza, np. w pobliżu zbiorników wodnych, gdzie w godzinach porannych powietrze może nagrzewać się szybciej niż szyby okienne.

Kondensacja na wewnętrznej powierzchni szyby

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Parowanie szyb od strony pomieszczenia jest zjawiskiem, które znacznie rzadziej dotyczy nowoczesnych, termoizolacyjnych szyb zespolonych niż okien starszego typu. Także w tym przypadku pojawienie się roszenia na szybach nie jest wadą okien, a dowodem ich wysokiej szczelności. Przyczyny tego zjawiska należy szukać jednak w nadmiernej wilgotności powietrza oraz złej wentylacji w pomieszczeniu. Przez starannie izolowane okna, powietrze o dużej wilgotności powstałej podczas gotowania, prania czy prasowania, nie może wydostać się na zewnątrz, dlatego też nadmiar pary wodnej osiada na najchłodniejszych powierzchniach, czyli szybach.

Zobacz także: Jakie mogą być konsekwencje złej wentylacji grawitacyjnej?

Skraplanie pary wodnej wewnątrz pakietu szybowego

W odróżnieniu od kondensacji pary wodnej po wewnętrznej i zewnętrznej stronie szyb zespolonych, niepokojącym zjawiskiem jest skraplanie pary wodnej wewnątrz pakietu szybowego. Jego przyczyną może być rozszczelnienie pakietu, co wiąże się z koniecznością jego wymiany. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem jest zwrócenie się o pomoc do odpowiedniego serwisu.

Jak zapobiec parowaniu szyb?

W przypadku parowania szyb po wewnętrznej stronie pakietu szybowego można temu zapobiec, zapewniając dopływ świeżego powietrza do pomieszczeń, np. poprzez wietrzenie.

Zobacz także: Jak zapewnić świeże powietrze bez konieczności wietrzenia?

Parowanie szyb wewnątrz pomieszczeń najczęściej powstaje w wyniku złej wentylacji, dlatego w pierwszej kolejności należy sprawdzić działanie wentylacji grawitacyjnej lub zastąpić ją wentylacją mechaniczną. Dodatkowym rozwiązaniem może być także wybór okien z mikrowentylacją, która zapewnia stały dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia. Drugą przyczyną skraplania się pary wodnej na szybach jest zbyt duża wilgotność powietrza. Warto zatem w pomieszczeniach narażonych na występowanie wilgotności zastosować oszklenie o niskim współczynniku Ug. Uzupełnieniem tego oszklenia powinno być wykonanie szyby na ciepłej ramce dystansowej, która dzięki zawartości absorbentu pochłania wilgoć z wnętrza szyb,y eliminując powstawanie wyroszenia wewnątrz niej. Najlepiej, aby ramka ta była wykonana ze stali nierdzewnej lub tworzywa sztucznego, co zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia tzw. „mostka termicznego”. Nie mniej jednak, nawet najlepsza szyba nie wyeliminuje tego zjawiska przy zbyt dużej wilgotności. W takim przypadku wskazane jest wyposażyć okno w odpowiednie urządzenie nawiewne np. nawiewnik higrosterowany lub ciśnieniowy.” – podpowiada Marek Szade, Brand Manager Vetrex Sp. z o.o.

Źródło: materiały prasowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

REKLAMA

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

REKLAMA