REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są metody zabezpieczania wymienników ciepła w centralach wentylacyjnych?

Artur Nowotka
Aby poznać metody zabezpieczenia wymiennika ciepła warto zapoznać się z jego działaniem i budową.
Aby poznać metody zabezpieczenia wymiennika ciepła warto zapoznać się z jego działaniem i budową.

REKLAMA

REKLAMA

Wymienniki ciepła w instalacjach wentylacyjnych znajdują szerokie zastosowanie do procesów obróbki powietrza takich jak ogrzewanie czy chłodzenie. Najczęściej realizuje się to poprzez przepływ gorącej lub zimnej wody w wymienniku. Największym problemem w tych układach jest możliwość zamarznięcia wody w takim wymienniku i rozsadzenia go. Jak możemy uniknąć takiej sytuacji?

Metoda działania wymiennika

REKLAMA

Aby poznać metody zabezpieczenia wymiennika ciepła warto zapoznać się z jego działaniem i budową. Wymienniki ciepła to nic innego jak wężownice, zbudowane z rurek o małej średnicy. W rurkach tych płynie czynnik grzewczy lub chłodniczy o konkretnych parametrach. Na skutek omywania wężownicy przez powietrze następuje wymiana ciepła pomiędzy wodą zawartą w wężownicy a powietrzem. Efektem jest spadek temperatury wody w wymienniku ciepła (w procesie ogrzewania powietrza) i wzrost temperatury powietrza. Zatem warto zauważyć, że woda ma różne temperatury na początku i końcu wężownicy. Ten spadek temperatury wody w wymienniku może być niebezpieczny i powodować zamarznięcie wody w wymienniku. Jedną z właściwości krzepnącej wody jest wzrost jej objętości. Efekt – pęknięta wężownica wymiennika ciepła.

Zobacz także: Jak należy zaprojektować wentylację grawitacyjną w domku jednorodzinnym?

Zabezpieczenie przed zamarznięciem wody w wymienniku

W celu uniknięcia zniszczenia wymiennika, stosuje się dwie podstawowe metody: zmianę czynnika chłodniczego oraz stosowanie automatyki zabezpieczającej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W pierwszym przypadku do wody dodaje się substancje o odpowiednich własnościach, które w połączeniu z wodą obniżą jej temperaturę krzepnięcia. Przykładem mogą być mieszanki wody z glikolem 35%. Mieszanka taka zamarza dopiero w temperaturze poniżej -30C.

Druga metoda przewiduje zastosowanie automatyki alarmującej, która reaguje na nadmierne wychłodzenie czynnika. Składa się ona z serii termostatów kanałowych i czujek, które informują sterownik o spadku temperatury lub dysfunkcji wentylatora, lub innej części systemu, która mogłyby spowodować zamarznięcie wody. W takim przypadku woda w wężownicy jest podgrzewana lub cały układ się zatrzymuje do czasu rozwiązania problemu.

Zobacz także: Jak zapewnić świeże powietrze bez konieczności wietrzenia?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

REKLAMA

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

REKLAMA