reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Czym jest pomiar RCD?

Czym jest pomiar RCD?


RCD określa nam wyłącznik różnicowoprądowy potocznie nazywany „różnicówką”. Pełni przy tym funkcję zabezpieczenia elektrycznego, który służy do ochrony ludzi na wypadek kontaktu pośredniego lub bezpośredniego. Ogranicza również możliwość uszkodzenia urządzeń jak i powstanie pożaru.

Pomiar RCD – każdy wyłącznik RCD jest urządzeniem elektrycznym. Jak większość urządzeń, ma to do siebie, że nie może wiecznie pracować. Wymagana jest kontrola jego działania, tym bardziej, że jest on liczącym się elementem ochronny.

Zobacz także: Jak zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w domu?

Kontrola odbywa się przy pomocy:

– mierzenia czasu zadziałania (nie może przekroczyć czasu podanego przez producenta)

– nie rzadziej niż na 1/2 roku sprawdzenie urządzenia poprzez naciśnięcie przycisku „TEST” (możemy to zrobić sami)

- oraz prądu zadziałania wyłącznika (nie może przekroczyć 100% wartości podanej przez producenta)

Zastosowanie:

Wyłącznik różnicowoprądowy jest stosowany jako ochrona dodatkowa, obok „samoczynnego wyłączenia zasilania” działającego przy bezpośrednim zwarciu faza-obudowa. Wykrywa on znacznie mniejsze upływy prądu, które mogłyby nie spowodować zadziałania zabezpieczeń nadprądowych ze względu na dużą rezystancję (na przykład ciała ludzkiego).

Wyłączniki różnicowoprądowe stosuje się w układach sieci TN-S, TN-C-S (na odcinku z rozdzielonymi przewodami ochronnym PE i neutralnym N), TT, oraz (rzadko) IT.
W obiegowej opinii wyłącznik różnicowoprądowy nazywany jest „bezpiecznikiem przeciwporażeniowym”. Ta nieprawidłowa nazwa utrwalana jest m.in. przez część sprzedawców detalicznych jak i wykonawców, którzy mają niewielką wiedzę na temat tego urządzenia. Wyłącznik różnicowoprądowy nie zabezpiecza bowiem przed porażeniem, gdy zostaną dotknięte dwa przewody objęte zabezpieczeniem, np. przewód fazowy i neutralny.

Także, jeśli zależy nam na prawidłowym funkcjonowaniu obiektu, korzystajmy z ochrony, którą dają nam współczesne metody.

Zobacz także: 5 podstawowych błędów popełnianych podczas wykonywania instalacji elektrycznej

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Jarosław Olszewski

Elektrofarm

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Wyłącznik różnicowoprądowy nie zabezpiecza bowiem przed porażeniem, gdy zostaną dotknięte dwa przewody objęte zabezpieczeniem, np. przewód fazowy i neutralny.
Wyłącznik różnicowoprądowy nie zabezpiecza bowiem przed porażeniem, gdy zostaną dotknięte dwa przewody objęte zabezpieczeniem, np. przewód fazowy i neutralny.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Comperia.pl

Porównywarka finansowa nr 1

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama