reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jak często należy wykonywać okresowe pomiary instalacji elektrycznej?

Jak często należy wykonywać okresowe pomiary instalacji elektrycznej?


Z Prawa Budowlanego wynika, że obiekty budowlane powinny być poddawane kontroli okresowej przez właściciela lub zarządcę co najmniej raz na 5 lat. Kontrola ta polega na sprawdzeniu stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego. Kontrola nie obejmuje właścicieli budynków i zarządów: budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Dotyczy to także budownictwa zagrodowego i letniskowego, a także wymienionych w art. 29 ust. 1. prawa budowlanego.

Jeśli chodzi o czasookresy wykonywania okresowych badań i pomiarów eksploatacyjnych urządzeń i instalacji elektrycznej, przytoczę kilka słów z książki dla praktyków Władysława Orlika na temat badań i pomiarów elektroenergetycznych:

Czasookresy przeprowadzania badań okresowych są zależne od charakteru urządzeń elektroenergetycznych oraz od warunków środowiskowych, w jakich urządzenia są eksploatowane.

Zobacz także: Bezpiecznik i wyłącznik nadprądowy – który wyłączy jako pierwszy?

Terminy badań powinny być określone w Zakładowej Instrukcji Eksploatacji w oparciu o obowiązujące akty prawne oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej, uwzględniając wpływ warunków środowiskowych.

Obecnie obowiązującymi aktami prawnymi są:

1. Ustawa Prawo Budowlane, zgodnie z którą badania eksploatacyjne instalacji elektrycznej (w tym ochronny przeciwporażeniowej) powinny być wykonywane nie rzadziej niż co 5 lat lub co rok przy szkodliwym wpływie czynników zewnętrznych.

2. Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych.

3. Rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie bhp podczas wykonywania robót budowlanych zgodnie z którym:
– okresowa kontrola stanu stacjonarnych urządzeń elektrycznych (urządzenie nieruchome lub bez uchwytów, które ma taką masę, że nie może być łatwo przemieszczane) pod względem bezpieczeństwa odbywa się jeden raz w miesiącu, natomiast okresowa kontrola stanu i oporności izolacji ( w tym ochronny przeciwporażeniowej) co najmniej dwa razy w roku.

4. Zgodnie z normą PN-IEC- 60364-6-61 załącznik F: sprawdzenie i próby instalacji elektrycznych powinny być wykonywane w ciągu najkrótszego czasu. Najdłuższy okres między badaniami może być ustalony w przepisach krajowych. Okres może ten wynosić 3 lata, z wyjątkiem podanych poniżej przypadków, gdzie zalecany jest okres krótszy:
– miejsca pracy, gdzie występuje niebezpieczeństwo zniszczenia, pożaru lub wybuchu
-obiekty komunalne
-place budowy
-miejsca, w których jest używany sprzęt przenośny.
Dla budownictwa mieszkaniowego mogą być stosowane dłuższe okresy niż 3 lata.

Zobacz także: Jak sprawdzić czy licznik energii elektrycznej działa prawidłowo?

W tablicy 5.1 podano przykładowo czasookresy pomiarów eksploatacyjnych urządzeń i instalacji elektrycznych w zależności od rodzaju pomieszczenia opracowane przez COBR „Elektromontaż”.
Czasookresy pomiarów eksploatacyjnych urządzeń i instalacji elektrycznych w zależności od rodzaju pomieszczenia:

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Jarosław Olszewski

Elektrofarm

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Z Prawa Budowlanego wynika, że obiekty budowlane powinny być poddawane kontroli okresowej przez właściciela lub zarządcę co najmniej raz na 5 lat.
Z Prawa Budowlanego wynika, że obiekty budowlane powinny być poddawane kontroli okresowej przez właściciela lub zarządcę co najmniej raz na 5 lat.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Czarczyńska

Asystent prawny w E-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama