reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jakie są koszty eksploatacyjne pompy ciepła i od czego zależą?

Jakie są koszty eksploatacyjne pompy ciepła i od czego zależą?


Duże koszty instalacji pompy ciepła zniechęcają inwestorów do zakupu. Jednak technologia ta oferuje bardzo niskie koszty eksploatacyjne takich instalacji, oraz wysokie sprawności urządzeń w nich stosowanych. Warto więc zapoznać się czy koszty eksploatacyjne oraz amortyzacyjne instalacji z pompą ciepła są atrakcyjne.

Przede wszystkim wydajność

Pompy ciepła jako jedyne urządzenia posiadają sprawności energetyczne większe od 100%. Sprawność taka jest obliczana na podstawie mocy cieplnej/chłodniczej „wydobytej” ze źródła dolnego (grunt, woda, powietrze, słońce) i energii elektrycznej pobranej z sieci elektrycznej na potrzeby napędu sprężarek w pompie. Efektywność nowoczesnych pomp to 350–450% co oznacza że z 1 kW energii elektrycznej otrzymujemy nawet 4,5 kW mocy cieplnej/chłodniczej. Dla porównania, najwydajniejsze piece do spalania gazu ziemnego osiągają sprawności spalania (moc dostarczona wraz z paliwem, do mocy uzyskane) 110%. Takie przebicie mocowe powoduje znacznie obniżenie kosztów eksploatacyjnych instalacji domu z pompą ciepła na cele grzania i chłodzenia. Niskie koszty utrzymania instalacji z pompą ciepła obniżają miesięczny wydatek na cele ogrzewania nawet o 30–40%.

Zobacz także: Jak poprawnie zamontować centralne ogrzewanie?

Elementy instalacji

Dodatkowym kosztem eksploatacyjnym instalacji z pompą ciepła jest okresowe badanie stanu instalacji i jej modernizacja. Wchodzą w to koszty wymiany filtrów (pompa ciepła woda-woda), wymiana siłowników, ewentualnie zaworów. W razie wycieku czynnika roboczego należy liczyć się z kosztem ponownego napełnienia instalacji.

Serwis pomp ciepła

Kosztem eksploatacyjnym będą również okresowe serwisy pomp ciepła, których powinien dokonywać autoryzowany serwis producenta (z reguły warunek utrzymania gwarancji na urządzenie). Koszty jednego przeglądu w zależności od wielkości urządzenia mogą wynieść 1,5–7 tysięcy złotych.

Zwrot kosztów inwestycyjnych pomp ciepła

Przy obecnych cenach pomp ciepła, obliczany koszt zwrotu kosztów inwestycyjnych pomp ciepła to 10–15 lat w zależności od wielkości i awaryjności instalacji. Spadająca cena rynkowa tego typu urządzeń, oraz coraz większa konkurencja w jakości wykonania produktu powodują stopniowy spadek długości amortyzacji instalacji.

Zobacz także: Jak dobrać moc kotła?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Pompy ciepła jako jedyne urządzenia posiadają sprawności energetyczne większe od 100%. Fot. Fotolia
Pompy ciepła jako jedyne urządzenia posiadają sprawności energetyczne większe od 100%. Fot. Fotolia

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

iBHP Sp. z o.o.

ekspert z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama