reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Z jakiego materiału wykonać instalację c.o.?

Z jakiego materiału wykonać instalację c.o.?


Rury miedziane, stalowe czy tworzywa sztuczne – cokolwiek wybierzemy, musimy wiedzieć o trwałości i cenie materiału oraz o sposobie montażu. Wielokrotnie dąży się do szybszego wykonania instalacji, co zmniejsza ilość punktów bardziej narażonych na awarię.

Przy wyborze materiału, z którego powstanie instalacja c.o. w naszym domu, często sugerujemy się ceną. Obecnie każdy z dostępnych materiałów ma podobną trwałość.

Instalacja miedziana

Rury miedziane, które mają małą grubości ścianki na zagięciach, gdzie zewnętrzna część przekroju jest pocieniona na skutek wygięcia, po kilku latach mogą przeciekać. Rury miedziane, lutowane z odpowiednią precyzją, zapewnią nam dużą szczelność. Miedź szybko oddaje ciepło, co wymaga dokładnej izolacji przewodów biegnących w zabudowach oraz w posadzce. Uszkodzone odcinki łatwo można wymienić bez gwintowania, a przez dospawanie brakującego odcinka. Małe przekroje rur miedzianych ułatwiają ukrywanie ich w zabudowach i ścianach działowych. Przy wyborze instalacji z miedzi pamiętajmy, aby rura, która wyprowadza ogrzaną wodę z kotła, była wykonana ze stali ocynkowanej na odcinku co najmniej 70 cm.

Instalacja stalowa

Ocynkowane rury są stalowe starszym materiałem, ale nadal często stosowanym do wykonania instalacji c.o. w budownictwie mieszkalnym. Ich cena jest relatywnie niska, jednak wymagające gwintowania grubościenne rury, zniechęcają do wyboru tego rodzaju materiału, mimo że zapewniają trwałość i wieloletnią bezawaryjność. Rury te ciężko się wygina, a kształtki – używane do zmiany kierunku przepływu wody – są trudne w zabudowie. Stal na dłużej magazynuje ciepło, co przy ogrzewaniu domu kotłem na paliwo stałe jest bardziej korzystne. Za wyborem tego materiału przemawia duża ilość fachowców specjalizujących się w solidnym wykonaniu tego typu instalacji za niewielkie pieniądze.

Zobacz także: Z czego składa się instalacja wewnętrzna wodociągowa i grzewcza?

Instalacja z PVC 

Najnowszym i do końca jeszcze nie sprawdzonym materiałem instalacyjnym są tworzywa sztuczne. Rury polipropylenowe charakteryzują się dużą odpornością na wysokie temperatury, a także łatwością w zgrzewaniu. Cena rur i kształtek z tworzywa sztucznego jest porównywalna do ceny rur stalowych. Rury, spajane z kształtkami za pomocą specjalnych spawarek z wyoblonymi końcówkami, zapewniają dużą szczelność. Mniejsza przewodność cieplna materiału pozwala zmniejszyć straty energii na przewodach doprowadzających. Estetyczne przyłącza do kaloryferów są wyprowadzane przez kształtki z rdzeniem stalowym. Małe przekroje i ciężar własny pozwala na stosowanie mniej topornych kotew ściennych. 

Zobacz także: Jak montować instalację wodociągową i grzewczą?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Rury miedziane, stalowe czy  tworzywa sztuczne – cokolwiek wybierzemy, musimy wiedzieć o trwałości i cenie materiału oraz o sposobie montażu.
Rury miedziane, stalowe czy tworzywa sztuczne – cokolwiek wybierzemy, musimy wiedzieć o trwałości i cenie materiału oraz o sposobie montażu.

Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama