| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jakie są możliwości sterowania pracą urządzeń wentylacyjnych?

Jakie są możliwości sterowania pracą urządzeń wentylacyjnych?


Sterowanie instalacją wentylacji mechanicznej w domu nie jest sprawą tanią lecz zawsze opłaca się w nią zainwestować. Najważniejszą zaletą instalacji regulowanej jest dostosowanie jej działania do aktualnych potrzeb osób przebywających w pomieszczeniu, a co za tym idzie optymalizacja kosztów utrzymania takiej instalacji.

Rynek oferuje wiele metod sterowania instalacjami. Można je podzielić na cztery zasadnicze grupy.

W tym systemie ilość powietrza świeżego wdmuchiwanego do pomieszczenia przez anemostaty jest dobierana na podstawie stężenia dwutlenku węgla oraz tlenku węgla w pomieszczeniu. Ilość dwutlenku węgla jako produktu oddychania człowieka jest decydująca i zależna od ilości osób w pomieszczeniu. Regulator otrzymując pomiar CO2 ma zadane wartości nastaw przepustnicy regulacyjnej. Przy wyższych stężeniach CO2 przepustnica otworzy się szerzej pozwalając wpłynąć większej ilości powietrza do pomieszczenia. Powietrze świeże mieszając się z zanieczyszczonym powoduje spadek stężenia CO2, co z kolei jest sygnałem dla regulatora do przymknięcia przepustnicy.

Zobacz także: Na czym polega proces filtracji?

Sterowanie według stężenia zanieczyszczeń (np. ilości freonu który wyciekł z instalacji klimatyzacji) odbywa się na tej samej zasadzie jak sterowanie według stężenia CO2 . Instalacje wentylacji mogą być w ten sposób sterowane awaryjnie.

Instalacja wentylacji sterowana czujnikiem CO2 oraz czujnikiem CO, w momencie niesprawnej kuchni gazowej (o niepełnym spalaniu) uruchomi wentylację wyciągową na 100% tak aby zapobiec zgromadzeniu się niebezpiecznej ilości trującego tlenku węgla w pomieszczeniu.

Ten rodzaj sterowania wynika z charakteru pomieszczenia lub budynku i jego użytkowania. Użytkownik jest w stanie określić kiedy wentylacja ma działać i w jakim stopniu. Najczęściej na noc włącza się śladową wentylację pomieszczeń, jedynie by powietrze „nie stało” zaś w trakcie użytkowania w dzień instalacja działa normalnie. Dzięki temu następuje redukcja kosztów pracy takiej instalacji nawet do 40%.

Zobacz także: Czym jest klimatyzator przenośny monoblokowy?

Ostatni typ regulacji instalacji wentylacyjnej używany jest głównie przy ogrzewaniu lub chłodzeniu powietrznym pomieszczeń. W zależności od temperatury wewnętrznej pomieszczenia, wpuszcza się odpowiednią ilość powietrza chłodniejszego/cieplejszego, aby uzyskać żądaną temperaturę w pomieszczeniu. Taki system jest podstawą regulacji instalacji stało przepływowych CAV.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Sterowanie instalacją wentylacji mechanicznej w domu nie jest sprawą tanią lecz zawsze opłaca się w nią zainwestować.
Sterowanie instalacją wentylacji mechanicznej w domu nie jest sprawą tanią lecz zawsze opłaca się w nią zainwestować.

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

HILLS LTS

HILLS Legal & Tax Solutions S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »