reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jakie są możliwości sterowania pracą urządzeń wentylacyjnych?

Jakie są możliwości sterowania pracą urządzeń wentylacyjnych?


Sterowanie instalacją wentylacji mechanicznej w domu nie jest sprawą tanią lecz zawsze opłaca się w nią zainwestować. Najważniejszą zaletą instalacji regulowanej jest dostosowanie jej działania do aktualnych potrzeb osób przebywających w pomieszczeniu, a co za tym idzie optymalizacja kosztów utrzymania takiej instalacji.

Rynek oferuje wiele metod sterowania instalacjami. Można je podzielić na cztery zasadnicze grupy.

W tym systemie ilość powietrza świeżego wdmuchiwanego do pomieszczenia przez anemostaty jest dobierana na podstawie stężenia dwutlenku węgla oraz tlenku węgla w pomieszczeniu. Ilość dwutlenku węgla jako produktu oddychania człowieka jest decydująca i zależna od ilości osób w pomieszczeniu. Regulator otrzymując pomiar CO2 ma zadane wartości nastaw przepustnicy regulacyjnej. Przy wyższych stężeniach CO2 przepustnica otworzy się szerzej pozwalając wpłynąć większej ilości powietrza do pomieszczenia. Powietrze świeże mieszając się z zanieczyszczonym powoduje spadek stężenia CO2, co z kolei jest sygnałem dla regulatora do przymknięcia przepustnicy.

Zobacz także: Na czym polega proces filtracji?

Sterowanie według stężenia zanieczyszczeń (np. ilości freonu który wyciekł z instalacji klimatyzacji) odbywa się na tej samej zasadzie jak sterowanie według stężenia CO2 . Instalacje wentylacji mogą być w ten sposób sterowane awaryjnie.

Instalacja wentylacji sterowana czujnikiem CO2 oraz czujnikiem CO, w momencie niesprawnej kuchni gazowej (o niepełnym spalaniu) uruchomi wentylację wyciągową na 100% tak aby zapobiec zgromadzeniu się niebezpiecznej ilości trującego tlenku węgla w pomieszczeniu.

Ten rodzaj sterowania wynika z charakteru pomieszczenia lub budynku i jego użytkowania. Użytkownik jest w stanie określić kiedy wentylacja ma działać i w jakim stopniu. Najczęściej na noc włącza się śladową wentylację pomieszczeń, jedynie by powietrze „nie stało” zaś w trakcie użytkowania w dzień instalacja działa normalnie. Dzięki temu następuje redukcja kosztów pracy takiej instalacji nawet do 40%.

Zobacz także: Czym jest klimatyzator przenośny monoblokowy?

Ostatni typ regulacji instalacji wentylacyjnej używany jest głównie przy ogrzewaniu lub chłodzeniu powietrznym pomieszczeń. W zależności od temperatury wewnętrznej pomieszczenia, wpuszcza się odpowiednią ilość powietrza chłodniejszego/cieplejszego, aby uzyskać żądaną temperaturę w pomieszczeniu. Taki system jest podstawą regulacji instalacji stało przepływowych CAV.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Sterowanie instalacją wentylacji mechanicznej w domu nie jest sprawą tanią lecz zawsze opłaca się w nią zainwestować.
Sterowanie instalacją wentylacji mechanicznej w domu nie jest sprawą tanią lecz zawsze opłaca się w nią zainwestować.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Wieczorek

Adwokat, autorka bloga DEWELOPERSKI.com

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama