reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Co to jest ciąg wsteczny instalacji wentylacji grawitacyjnej?

Co to jest ciąg wsteczny instalacji wentylacji grawitacyjnej?


W przypadku gdy budynki są wentylowane za pomocą wentylacji grawitacyjnej (naturalnej), zanieczyszczone powietrze jest wyrzucane na zewnątrz budynku przez kanały wentylacyjne. Ilość powietrza usuwanego z pomieszczeń zależy od siły ciągu grawitacyjnego wytworzonego przez siły natury. Nie zawsze jednak siły te działają na naszą korzyć.


Różnica gęstości powietrza wewnątrz budynku i w otaczającej go atmosferze jest główną przyczyna powstawania zjawiska ciągu kominowego. Gęstość powietrza zależy w największym stopniu od temperatury. W przypadku gdy gęstość powietrza wewnątrz budynku jest mniejsza niż na zewnątrz (w budynku jest cieplej niż na zewnątrz), wtedy ciąg powietrza jest prawidłowy. W momencie odwrócenia sytuacji mamy do czynienia z ciągiem wstecznym – powietrze zamiast wydostawać się z budynku przez kanały wentylacyjne, wpada przez nie do wnętrza. Najczęściej taka sytuacja ma miejsce w upalne dni, kiedy temperatura wewnątrz pomieszczenia jest niższa niż na zewnątrz. Niewłaściwy ciąg powietrza jest najbardziej uciążliwy, gdy temperatura na zewnątrz maleje, a mroźne powietrze wpadające przez kanały wentylacyjne (zwłaszcza w łazience i toalecie gdzie różnica temperatur jest najwyższa) wyziębia pomieszczenia. Jest to zjawisko nieprawidłowe i należy robić wszystko aby je ograniczyć.

Odwrócenie ciągu kominowego może być bardzo niebezpieczne. Przykładem może być zasysanie spalin wydostających się z przewodów spalinowych oraz dymowych i ponowne wtłaczanie ich do pomieszczeń użytkowych w budynku. Niewłaściwie działająca wentylacja nie usuwa gazów powstających jako produkty spalania, które mogą wydostawać się z wadliwie działających urządzeń grzewczych. Najbardziej niebezpiecznym pół-produktem spalania jest tlenek węgla, który może prowadzić do zaczadzenia.

Odwróconemu ciągowi kominowemu można przeciwdziałać. W tym celu, montuje się specjalne nasady kominowe, które wspomagają prawidłowy ciąg wentylacyjny. W przepadku ciągu wstecznego, odcinają wlot do kanału, chroniąc do przed zawróceniem powietrza. Dobór nasady kominowej odbywa się poprzez dopasowanie jej do konkretnej średnicy kanału wentylacji grawitacyjnej.


reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Leszek Markiewicz

Agent nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama