reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Czy warto kupić okna ze szczelinami nawiewnymi?

Czy warto kupić okna ze szczelinami nawiewnymi?


Po wybraniu systemu wentylacji, warto zastanowić się nad problemem dopływu świeżego powietrza do pomieszczenia. W przypadku instalacji wentylacji grawitacyjnej, szczelne okna nie są wskazane. Warto więc przyjrzeć się rozwiązaniom, które oferuje rynek.

 


Pomieszczenia mieszkalne muszą mieć stały dopływ świeżego powietrza, czyli muszą być wentylowane. Jeśli chcemy, aby nasze mieszkania i domy pozbawione były wilgoci oraz przykrych zapachów, co jednoznacznie zapobiegnie rozwojowi grzybów i pleśni, powinniśmy zapewnić pewną, minimalną ilość wymian powietrza. Podwyższy ona komfort osób przebywających w pomieszczeniu oraz zapewni nam odpowiednią jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń.


Polska Norma określa niezbędną ilość powietrza, która powinna być wymieniana w pomieszczeniu w ciągu jednej godziny. W wypadku kuchni z kuchenkami gazowymi wynosi ona 70 m³/h, łazienek 50 m³/h a pomieszczeń mieszkalnych – 30 m³/h na jednego mieszkańca (jeśli nie jest osobą palącą).

W Polsce w budynkach mieszkalnych dominuje system wentylacji naturalnej (grawitacyjnej). Kiedyś napływ świeżego powietrza odbywał się przez nieszczelności w stolarce okiennej. Wówczas, wymiana a zwłaszcza usunięcie powietrza zużytego następowało w sposób naturalny przez kratkę wentylacyjną. Taki naturalny system wentylacji działa tylko wtedy, kiedy spełniony jest podstawowy warunek dotyczący okien i drzwi – nie mogą one być całkowicie szczelne, jak to bywa przy oknach plastikowych.

Problemy wentylacji, w nowoczesnych domach ze szczelnymi oknami, rozwiązują nawiewniki okienne lub ścienne. Te pierwsze pozwalają wpuścić do pomieszczenia określoną ilość powietrza, tak aby zapewnić minimalną ilość świeżego powietrza w pomieszczeniach. Ilość przepływającego powietrza zależy od stopnia przesłonięcia otworu wentylacyjnego.

Nawiewniki ścienne, znajdujące się z reguły tuż pod parapetami to nic innego jak otwory w ścianie z założonym filtrem powietrza, sterowane za pomocą żaluzji wlotowych i wylotowych. Rozwiązania te poleca się szczególnie, gdy jedyną wentylacją mieszkania jest wentylacja grawitacyjna. W przypadku gdy w pomieszczeniu posiadamy wentylację mechaniczną, systemy takie nie znajdują zastosowania, a nawet nie są wskazane. W trakcie modernizacji budynku gdzie zmieniamy rodzaj wentylacji z grawitacyjnej na mechaniczną, powinniśmy zaślepić wszelkie ujścia powietrza (kanały grawitacyjne) i uszczelnić okna oraz drzwi.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama