REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak podłączyć gaz w domu jednorodzinnym?

Joanna Orzechowska
Aby wykonać przyłącze gazu do domu, należy wykonać przyłącze gazowe oraz zewnętrzną instalację
Aby wykonać przyłącze gazu do domu, należy wykonać przyłącze gazowe oraz zewnętrzną instalację

REKLAMA

REKLAMA

Najłatwiej jest zaopatrzyć się w butlę z gazem, niemniej jednak nie jest to rozwiązanie wygodne oraz długotrwałe, dodatkowo raz na jakiś czas z jesteśmy zmuszeni do wymiany butli na nową. Najwygodniejszą formą korzystania z gazu jest jego stałe podłączenie. Jakie formalności należy dopełnić aby na stale mieć podłączony gaz?

Aby podłączyć gaz po działkę, na której będziemy stawiać dom, na początku musimy sprawdzić czy jest to w ogóle technicznie możliwe. Podłączyć nam gaz, może lokalne przedsiębiorstwo gazownicze. Kiedy już uzyskamy pozytywną odpowiedź, w lokalnym urzędzie terenowym powinniśmy uzyskać pozwolenie na budowę instalacji gazowej. Budowa przyłącza może trwać nawet 2 do 3 miesięcy, dlatego warto dość wcześnie rozpocząć starania o jego budowę. Wykonywanie przyłącza, może się także przedłużyć w związku z trasą, na której ma powstać. Jeśli instalację trzeba będzie prowadzić przez sąsiednie działki, może to znacznie wpłynąć na czas budowy.

REKLAMA

Do wyboru mamy gaz ziemny i płynny. Za równo do jednego jak i drugiego wymagane jest wykonanie kilkunastometrowej długości instalacji w ziemi. Montaż instalacji jest dość szybki, a sprawi fachowcy mogą to zrobić w nawet jeden dzień.

Gaz ziemny jest tańszy, niż płynny i nie wymaga montowania na działce dodatkowego zbiornika. Niestety gaz ziemny, nie wszędzie jest dostępny, rozwiązaniem w takim przypadku jest właśnie gaz płynny. Dowozi się go na działkę w postaci płynnej i umieszcza w specjalnym zbiorniku.

Wykonanie przyłącza

Aby wykonać przyłącze gazu do domu, należy wykonać:
- przyłącze gazowe - odcinek instalacji pomiędzy siecią gazowa a szafką z kurkiem głównym oraz
- zewnętrzną instalację, łączącą kurek główny z zaworem w budynku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W ogóle nie się martwić się kwestią przyłącza pomiędzy siecią gazową a granicami działki – droga prowadzenia instalacji na tym odcinku leży w kwestii zakładu gazowniczego. Powinniśmy natomiast rozplanować poprowadzenie instalacji na naszej działce. Wzdłuż prowadzonego odcinka, powinna poprowadzona być tzw. strefa kontrolowana. Jest to pas o szerokości 1 m, na którym nie wolno nic budować ani sadzić drzew. Tylko odległość między instalacją a ogrodzeniem może wynosić 0,5 m.

Kiedy otrzymamy z gazowni „warunki przyłączenia do sieci gazowej” jest to jednoznaczne z zawarciem umowy z przedsiębiorstwem gazowym. W związku z zawarciem umowy, usługodawca zobowiązuje się do zaprojektowania i wykonania przyłącza gazowego, natomiast do nas należy zlecenie i wykonanie projektu instalacji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

REKLAMA

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

REKLAMA