| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jakie elementy powinien zawierać projekt instalacji elektrycznej?

Jakie elementy powinien zawierać projekt instalacji elektrycznej?


Budując dom, oprócz projektów budowlanych spotykamy się także z projektami instalacyjnymi. Są to m. in.: projekt instalacji kanalizacyjnej, wentylacji oraz instalacji elektrycznej.

Właściwie wykonana instalacja elektryczna to przede wszystkim bezpieczeństwo mieszkańców, dlatego też wykonaniem projektu oraz jej ewentualną naprawą powinien zajmować się wyspecjalizowany w tym celu elektryk.

Instalację elektryczną wykonuje się z przewodów miedzianych z osobnym przewodem ochronnym.
Kiedyś, stosowano przewody aluminiowe, jednak ze względów bezpieczeństwa nie są one już używane, czasami możemy się z nimi spotkać w starym budownictwie.

Na projekcie instalacji powinny być wydzielone niezależne obwody, najczęściej trójfazowe. Stosuje się je do zasilania urządzeń o większej mocy takich jak pralki, lodówki czy kuchenki elektryczne. Podczas wykonywania projektu instalacji, należy zaprojektować właściwą liczbę obwodów w taki sposób, aby nie mieć potem niemiłych niespodzianek np. w postaci przeciążeń.
Lepiej, zaprojektować jest instalacje w taki sposób, aby w przyszłości nie było problemów z podłączeniem do niej nadprogramowych urządzeń, których aktualnie nie planujemy (np. mikrofale i grzejniki elektryczne).

W domu jednorodzinnym o powierzchni ok. 100 m2, powinno być od 5 do 7 obwodów elektrycznych.

Zbyt mała ilość gniazdek elektrycznych, może doprowadzić do przeciążenia instalacji. Instalację możemy przeciążyć także podłączając do niej zbyt dużą ilość urządzeń jednocześnie. Aby tego uniknąć zaleca się montować od 3 do 5 gniazdek w pokojach oraz od 7 do 9 w kuchni. Gniazdka znajdujące w łazience, warto zamontować z przesłonami, zabezpieczającymi je przed ewentualnym zamoczeniem.

Gniazdek w łazience nie należy umieszczać w pobliżu prysznica, wanny czy umywalki.

W obwodach gniazdek znajdujących się z łaziankach i kuchniach, powinno instalować się wyłączniki różnicowoprądowe. W przypadku awarii instalacji ,odłączają one napięcie od obwodów na których się znajdują.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Właściwie wykonana instalacja elektryczna to przede wszystkim bezpieczeństwo mieszkańców
Właściwie wykonana instalacja elektryczna to przede wszystkim bezpieczeństwo mieszkańców

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Dura

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »