REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zabezpieczyć instalację c.w.u. przed rozwojem bakterii Legionella?

Emil Węgrzyn
W celu zabezpieczenia się przed rozwojem bakterii Legionella, należy przeprowadzać okresowe badania i ocenę skażenia.
W celu zabezpieczenia się przed rozwojem bakterii Legionella, należy przeprowadzać okresowe badania i ocenę skażenia.

REKLAMA

REKLAMA

W celu zabezpieczenia się przed rozwojem bakterii Legionella w działającej instalacji ciepłej wody, należy przeprowadzać okresowe badania i ocenę skażenia. Badania polegają na sprawdzeniu urządzeń do podgrzewania ciepłej wody oraz pozostałych elementów instalacji. W przypadku wyników negatywnych, należy czym prędzej podjąć odpowiednie kroki w kierunku zlikwidowania zagrożenia.

Podczas projektowania i wykonania instalacji ciepłej wody należy pamiętać, aby była ona zgoda z obecnym prawem, normami i rozporządzeniami. W przypadku instalacji wodociągowej, w nowo powstałym budynku wymagania odnoszą się głównie do:
- samej instalacji, czyli prowadzenia przewodów, ich średnicy itp.
- materiałów z jakich wykonana jest instalacja np.: rury stalowe, miedziane,
- podgrzewaczy c.w.u.
- armatury.

REKLAMA

Czym jest Legionella? 

REKLAMA

Legionella, to bakteria w kształcie pałeczki, wywołująca chorobę Legionellozę, która jest trudna do wyleczenia i w wielu przypadkach przynosi ze sobą śmierć.
Najbardziej korzystną temperaturą, w jakiej dochodzi do namnażania bakterii jest 37°C.
Wraz ze wzrostem temperatury, stopień namnażania tych mikroorganizmów maleje. Kolejnym czynnik sprzyjającym rozwojowi tej bakterii, jest skorodowana instalacja, zanieczyszczenia mechanicznie czy też zastoje wody zarówno w całej instalacji jak i podgrzewaczu cieplej wody użytkowej. 

Do zarażenia się szczepem bakterii Legionella może dojść np.: podczas kąpieli czy spożywania wody bezpośrednio z baterii czerpalnej (z kranu). Bakterie z instalacji przenoszą się także do powietrza. Ryzyko zachorowania na Legionellozę wzrasta w zależności od ich stężenia oraz od czasu jaki spędzamy w zanieczyszczonym powietrzu.

Okresowe badania

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Próbki wody powinny być pobierane jak najbliżej źródła ciepła przynajmniej raz na 3 miesiące. Są to tzw. badania okresowe na obecność bakterii Legionella. W przypadku wyniku negatywnego nie oznacza to, że jesteśmy zwolnieni z kontrolowania i obserwacji pracy urządzeń i całej instalacji.

Interpretacja wyników powinna być przeprowadzona przez osoby do tego upoważnione (mikrobiolodzy).

Jak z nią walczyć?

Przede wszystkim, woda w instalacji powinna być utrzymywana w odpowiedniej temperaturze i ciągłym ruchu. Oznacza to, że woda wypływająca z podgrzewacza, zgodnie z przepisami, musi być utrzymywana w temperaturze około 60°C. Aby osiągnąć w obiegu taki stan, należy za pomocą regulatora temperatury zapewnić minimalną temperaturę wody powracającej powyżej 55°C.
Dodatkowo, należy co jakiś czas doprowadzić do wzrostu temperatury powyżej 70°C. Dlaczego? ponieważ bakterie Legionelli w temperaturze wyższej niż 60°C po prostu giną. Proces ten nazywamy inaczej, dezynfekcja termiczną. Należy pamiętać, żeby temu procesowi poddać nie tylko podgrzewcze ciepłej wody ale też punkty poboru wody (około 3 minuty przy jego pełnym otwarciu) oraz instalacje cyrkulacji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

REKLAMA

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

REKLAMA

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

REKLAMA