reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jak dobrać wentylator łazienkowy?

Jak dobrać wentylator łazienkowy?

Wentylatory łazienkowe wspomagają wyrzut wilgotnego i „zużytego” powietrza z pomieszczenia. Jednak aby spełniały swoje zadanie należy dobrać je pod względem kilku ważnych parametrów, które decydują o jego sprawności oraz wydajności.

Po co wentylator łazienkowy?

Wentylatory łazienkowe stosowane jako wspomaganie wentylacji grawitacyjnej to najczęstsze rozwiązanie spotykane w budownictwie wielorodzinnym. Powodują one podciśnienie w pomieszczeniu, a co za tym idzie wyciągają zużyte, wilgotne powietrze na zewnątrz. Powietrze w łazience zastępowane jest tym z pozostałych pomieszczeń.

Parametry wentylatora łazienkowego

Wybierając wentylator łazienkowy powinniśmy kierować się przede wszystkim jego wydajnością, czyli ilością powietrza jaką „przedmuchuje” w trakcie pracy. Dobranie zbyt małej wydajności spowoduje, że wentylator nie spełni swojego zadania. Dobranie zbyt dużej wydajności spowoduje hałas i wzrost prędkości powietrza w pomieszczeniu.
Ilość powietrza jaka powinna być wyciągana z łazienki jest do określenia na podstawie ilości całkowitych wymian powietrza w pomieszczeniu. Dla łazienek oraz suszarni ilość wymian powietrza wynosi 6–8 wymian na godzinę. Aby określić wydajność wentylatora, należy obliczyć kubaturę łazienki i pomnożyć przez ilość wymian.

Zobacz także: Jakie parametry charakteryzują instalację wentylacyjną?

Dla łazienki o powierzchni 6 m2 i wysokości 3 m należy dobrać wentylator o wydajności 6 m2, ponieważ 3 m x 7 wymian = 126 m3/h. Dobieramy na 120 m3/h

Kolejnym bardzo ważnym parametrem jest hałas emitowany przez wentylator. Szum wydawany w trakcie pracy powinien być jak najmniejszy, dlatego wybierajmy wentylatory generujące hałas poniżej 30 dB. Należy pamiętać, że przy wyborze wentylatora o jego szczelność przeciw wilgoci. Każdy wentylator do pracy w łazience powinien mieć jak najwyższą szczelność, aby woda nie dostała się na obwody elektryczne.

Montaż wentylatora łazienkowego

Wentylatory łazienkowe montujemy nakładając je na wylot otworu grawitacyjnego. Istniejącą kratkę należy usunąć. Mocujemy go kołkami i śrubami w otworach montażowych na ramce wentylatora.

Zobacz także: Zasilanie klimatyzatora prądem – na co zwracać uwagę?

Podłączenie wentylatora łazienkowego

Należy pamiętać, aby poprawnie podłączyć wentylator, względem faz napięcia w gniazdku. Złe podpięcie spowoduje wsteczny ruch wentylatora i wtłaczanie powietrza z kanału grawitacyjnego.
Najczęstszym rozwiązaniem sterowania takiego wentylatora jest podłączenie go do włącznika światła.

Zobacz także: Jaką wentylację zastosować w kuchni?

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Czarnecki

Dyrektor Ds. Sprzedaży Korporacyjnej Masterlease Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama