REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak dobrać wentylator łazienkowy?

Artur Nowotka

REKLAMA

Wentylatory łazienkowe wspomagają wyrzut wilgotnego i „zużytego” powietrza z pomieszczenia. Jednak aby spełniały swoje zadanie należy dobrać je pod względem kilku ważnych parametrów, które decydują o jego sprawności oraz wydajności.

Po co wentylator łazienkowy?

Wentylatory łazienkowe stosowane jako wspomaganie wentylacji grawitacyjnej to najczęstsze rozwiązanie spotykane w budownictwie wielorodzinnym. Powodują one podciśnienie w pomieszczeniu, a co za tym idzie wyciągają zużyte, wilgotne powietrze na zewnątrz. Powietrze w łazience zastępowane jest tym z pozostałych pomieszczeń.

REKLAMA

Parametry wentylatora łazienkowego

Wybierając wentylator łazienkowy powinniśmy kierować się przede wszystkim jego wydajnością, czyli ilością powietrza jaką „przedmuchuje” w trakcie pracy. Dobranie zbyt małej wydajności spowoduje, że wentylator nie spełni swojego zadania. Dobranie zbyt dużej wydajności spowoduje hałas i wzrost prędkości powietrza w pomieszczeniu.
Ilość powietrza jaka powinna być wyciągana z łazienki jest do określenia na podstawie ilości całkowitych wymian powietrza w pomieszczeniu. Dla łazienek oraz suszarni ilość wymian powietrza wynosi 6–8 wymian na godzinę. Aby określić wydajność wentylatora, należy obliczyć kubaturę łazienki i pomnożyć przez ilość wymian.

Zobacz także: Jakie parametry charakteryzują instalację wentylacyjną?

Dla łazienki o powierzchni 6 m2 i wysokości 3 m należy dobrać wentylator o wydajności 6 m2, ponieważ 3 m x 7 wymian = 126 m3/h. Dobieramy na 120 m3/h

Kolejnym bardzo ważnym parametrem jest hałas emitowany przez wentylator. Szum wydawany w trakcie pracy powinien być jak najmniejszy, dlatego wybierajmy wentylatory generujące hałas poniżej 30 dB. Należy pamiętać, że przy wyborze wentylatora o jego szczelność przeciw wilgoci. Każdy wentylator do pracy w łazience powinien mieć jak najwyższą szczelność, aby woda nie dostała się na obwody elektryczne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Montaż wentylatora łazienkowego

Wentylatory łazienkowe montujemy nakładając je na wylot otworu grawitacyjnego. Istniejącą kratkę należy usunąć. Mocujemy go kołkami i śrubami w otworach montażowych na ramce wentylatora.

Zobacz także: Zasilanie klimatyzatora prądem – na co zwracać uwagę?

Podłączenie wentylatora łazienkowego

Należy pamiętać, aby poprawnie podłączyć wentylator, względem faz napięcia w gniazdku. Złe podpięcie spowoduje wsteczny ruch wentylatora i wtłaczanie powietrza z kanału grawitacyjnego.
Najczęstszym rozwiązaniem sterowania takiego wentylatora jest podłączenie go do włącznika światła.

Zobacz także: Jaką wentylację zastosować w kuchni?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

REKLAMA

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

REKLAMA