| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Co to jest klimatyzacja?

Co to jest klimatyzacja?

Pojęcie „klimatyzacja” z reguły utożsamiane jest z chłodzeniem. Warto pamiętać jednak, że proces klimatyzacji nie polega na samym chłodzeniu. Klimatyzacja służy także do utrzymania temperatury i wilgotności powietrza na określonym poziomie.

W branży klimatyzacyjnej pojęcie to ma za zadanie „utrzymać parametry powietrza na danym poziomie”. Nie zawsze wiąże się to z chłodzeniem powietrza. Praca klimatyzacji zimą sprowadza się do podgrzewania powietrza do żądanej temperatury. W tym celu należy zainstalować specjalne typy klimatyzatorów z możliwością zamiany obiegu chłodniczego na grzewczy (inwertery). Właściwy proces klimatyzacji jest przeważnie realizowany przez centrale klimatyzacyjne. Ich zadaniem jest dostarczenie powietrza o określonej jakości. Zachodzą w niej takie procesy jak ogrzewanie, chłodzenie, osuszanie i nawilżanie powietrza. Całość tych procesów nazywamy procesami klimatyzacyjnymi.

Ważną częścią procesu klimatyzacji jest dostosowanie parametrów wilgotnościowych powietrza. Jest to o wiele trudniejsze zadanie niż chłodzenie czy grzanie ponieważ pojemność cieplna wody, oraz inne jej parametry, jak gęstość, są wielokrotnie większe od parametrów powietrza. Powietrze osuszane jest najczęściej poprzez schłodzenie go do temperatury skraplania wody (tzw. temperatura punktu rosy). Nawilżanie powietrza realizowane jest poprzez np. wtrysk gorącej pary wodnej, lub poprzez tkaniny nasączane wodą (efekt mokrej ścierki na grzejniku).

Dlaczego zimnymi porankami w lecie możemy zauważyć rosę na trawie? Temperatura spadła poniżej temperatury punktu rosy, a wilgoć w nim zawarta wkropliła się na chłodniejszych powierzchniach.

Klimatyzatory naścienne chłodzą powietrze, lecz nie mają kontroli nad jego wilgotnością. W urządzeniu następuje takie ochłodzenie powietrza, że wykrapla się wilgoć i powietrze wyrzucane z jest bardziej suche niż zasysane z pomieszczenia. Ilość wilgoci, która została odebrana od powietrza jest wartością zmienną każdego dnia. Zależy ona głównie od wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Klimatyzatory pokojowe osuszają powietrze od 5% do 20%.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Adam Szkurłat

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »