reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Czy można zastąpić elektryka?

Czy można zastąpić elektryka?

Prace remontowe, a nawet usuwanie drobnych usterek w zakresie instalacji elektrycznej może być niebezpieczne dla laika.

Nie oznacza to jednak, że każda nawet najdrobniejsza awaria wymaga jego obecności. Jednak zanim przystąpisz do tego typu prac przypomnij sobie pewne zasady BHP.

Wszystkie prace związane z elektrycznością wykonuj po odłączeniu dopływu prądu. Do sprawdzenia napięcia używaj zaizolowanych narzędzi. Zawsze postępuj zgodnie ze wskazówkami zawartymi w instrukcji montażu sprzętu elektrycznego.

W przypadku obwodów jednofazowych podłączeń dokonuje się w oparciu o trzy wyprowadzone kable. Jeśli instalacja jest trójfazowa wówczas wyprowadzonych kabli powinno być pięć. Powinieneś znać symbolikę kolorów izolacji na kablach.

Przewody neutralne, zerowe – kolor jasnoniebieski, przewody uziemienia - kolor żółto zielony, przewody fazy mają kolory czarne, czerwone i brązowe.

Napięcie należy sprawdzać za pomocą próbnika – jeśli po dotknięciu nim przewodu fazowego nie zapali się dioda, oznacza to uszkodzoną instalację elektryczną.

Typowy przekrój przewodów elektrycznych w domowej instalacji wynosi 1,5mm lub 2,5mm i decyduje on o możliwym obciążeniu obwodu.

Wystrzegaj się łączenia kabli poprzez skręcanie ich. Stosuj zaciski śrubowe lub złączki samozaciskowe. Rozdzielanie przewodów i ich łączenie przeprowadza się w puszkach izolacyjnych.

Zadaniem bezpiecznika jest zabezpieczenie instalacji przed obciążeniem. Z tego powodu nie wolno stosować bezpieczników o wyższej niż zalecana granicy bezpieczeństwa.

Polecamy: Jak zamontować oprawy podsufitowe

Wśród bezpieczników wyróżnia się następujące typy: topikowe – z szybką zabezpieczającą przed porażeniem w razie przepalenia się bezpiecznika w czasie wkręcania go, automatyczne – z przyciskiem, który należy zdecydowanie wcisnąć, ale nie wolno go na silę przytrzymywać jeśli po wciśnięciu wyskakuje i tablice rozdzielcze – coraz częściej spotykane w nowych domach. 

Czytaj także: Jak zamontować szynę podsufitową

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama