reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Ile mocy potrzebuje dom?

Ile mocy potrzebuje dom?

Korzystasz ze zmywarki, telewizora, radia, dwóch komputerów, mikrofalówki? A może wystarczy Ci lodówka, pralka i czajnik bezprzewodowy? Pytania wydawałoby się prozaiczne, ale musisz się nad nimi dobrze zastanowić, ponieważ są to niezbędne informacje dla obliczenia zapotrzebowania na moc Twojego domu.

Takich obliczeń często dokonuje projektant, ale jeśli tego nie zrobi, możesz sam wykonać obliczenia. Należy w tym celu zsumować moce elektryczne planowanych sprzętów (których moc przekracza 2kW). Mogą to być między innymi: elektryczny piec grzewczy, kuchenka elektryczna, piekarnik, zmywarka do naczyń, elektryczny podgrzewacz wody, systemy grzewcze w postaci elektrycznego ogrzewania podłogowego lub akumulacyjnego itd.

Suma, która wyjdzie, będzie oczywiście zawyżona. Rzadko zdarza się, aby wszystkie te urządzenia działały jednocześnie. Ale daje to zapas, na wypadek, gdyby pojawiły się jakieś urządzenia już po założeniu instalacji elektrycznej. Za pomocą tzw. współczynnika jednoczesności możesz oszacować jaka jest rzeczywista moc, której potrzebujesz.

Zakłada się, że wynosi on 0,5-0,6.

Jeśli uważasz, że ilość posiadanych przez Ciebie sprzętów jest przeciętna, ogranicza się do podstawowych, obecnych w każdym domu, to możesz przyjąć średnią moc, która jest już obliczona dla standardowych mieszkań, posiadających standardową liczbę sprzętu elektrotechnicznego:

• 2,5 kVA w mieszkaniach zaopatrzonych w ciepłą wodę z zewnętrznej sieci
• 30 kVA w mieszkaniach, które nie posiadają przyłącza do zewnętrznej sieci dostarczającej ciepła wodę.

Moc potrzebną w budynku jednorodzinnym oblicza się analogicznie jak w mieszkaniu, chyba, że:
• właściciel lub inwestor budynku określił inne założenia dotyczące mocy zapotrzebowanej,
• budynek ma więcej niż jedną kuchnię lub łazienkę używane niezależnie od siebie (jeśli jest w nim więcej osobnych mieszkań niż jedno, to lepiej traktować go jako budynek wielorodzinny z dostosowaną mocą do liczby mieszkań).

Polecamy: Energooszczędność a certyfikat energetyczny

Jeżeli budynek nie jest stawiany od podstaw, a jedynie modernizowany, to można przyjąć wartość 7 kVA na mieszkanie. Szczególnie, gdy jest wyposażony w instalację gazową i nie planujesz zastąpienia jej instalacją elektryczną.

Zasady te nie obejmują elektrycznego ogrzewania pomieszczeń. Należy to uwzględnić dodatkowo.
Pamiętaj, że nowobudowane lub modernizowane i przebudowywane instalacje elektryczne, powinny odpowiadać wymaganiom rozporządzenia ministra infrastruktury o „Warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie” (Dz.U. nr 75 z 2002 r., poz. 690; Dz.U. nr 33 z 2003 r., poz. 270; Dz.U. nr 109 z 2004 r., poz. 1156) oraz przywołanym w nim Polskim Normom, w tym przede wszystkim wymaganiom normy PN-IEC 60364 „Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych”.

Czytaj także: Kilka słów o dachach

Szczegółowo zasady wyznaczania zapotrzebowania mocy dla budynków mieszkalnych są ujęte w normie: N SEP-E-002: Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Instalacje elektryczne w obiektach mieszkalnych. Podstawy planowania.

Zobacz stronę eksperta: Portal Budowlany www.budujesz-kupujesz.pl

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama