REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ile mocy potrzebuje dom?

Eksperci Budujesz - Kupujesz

REKLAMA

Korzystasz ze zmywarki, telewizora, radia, dwóch komputerów, mikrofalówki? A może wystarczy Ci lodówka, pralka i czajnik bezprzewodowy? Pytania wydawałoby się prozaiczne, ale musisz się nad nimi dobrze zastanowić, ponieważ są to niezbędne informacje dla obliczenia zapotrzebowania na moc Twojego domu.

Takich obliczeń często dokonuje projektant, ale jeśli tego nie zrobi, możesz sam wykonać obliczenia. Należy w tym celu zsumować moce elektryczne planowanych sprzętów (których moc przekracza 2kW). Mogą to być między innymi: elektryczny piec grzewczy, kuchenka elektryczna, piekarnik, zmywarka do naczyń, elektryczny podgrzewacz wody, systemy grzewcze w postaci elektrycznego ogrzewania podłogowego lub akumulacyjnego itd.

REKLAMA

Współczynnik jednoczesności

Suma, która wyjdzie, będzie oczywiście zawyżona. Rzadko zdarza się, aby wszystkie te urządzenia działały jednocześnie. Ale daje to zapas, na wypadek, gdyby pojawiły się jakieś urządzenia już po założeniu instalacji elektrycznej. Za pomocą tzw. współczynnika jednoczesności możesz oszacować jaka jest rzeczywista moc, której potrzebujesz.

Zakłada się, że wynosi on 0,5-0,6.

Średnia moc

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jeśli uważasz, że ilość posiadanych przez Ciebie sprzętów jest przeciętna, ogranicza się do podstawowych, obecnych w każdym domu, to możesz przyjąć średnią moc, która jest już obliczona dla standardowych mieszkań, posiadających standardową liczbę sprzętu elektrotechnicznego:

• 2,5 kVA w mieszkaniach zaopatrzonych w ciepłą wodę z zewnętrznej sieci
• 30 kVA w mieszkaniach, które nie posiadają przyłącza do zewnętrznej sieci dostarczającej ciepła wodę.

Jak obliczyć moc potrzebną w domu

Moc potrzebną w budynku jednorodzinnym oblicza się analogicznie jak w mieszkaniu, chyba, że:
• właściciel lub inwestor budynku określił inne założenia dotyczące mocy zapotrzebowanej,
• budynek ma więcej niż jedną kuchnię lub łazienkę używane niezależnie od siebie (jeśli jest w nim więcej osobnych mieszkań niż jedno, to lepiej traktować go jako budynek wielorodzinny z dostosowaną mocą do liczby mieszkań).

Polecamy: Energooszczędność a certyfikat energetyczny

Jeżeli budynek nie jest stawiany od podstaw, a jedynie modernizowany, to można przyjąć wartość 7 kVA na mieszkanie. Szczególnie, gdy jest wyposażony w instalację gazową i nie planujesz zastąpienia jej instalacją elektryczną.

Zasady te nie obejmują elektrycznego ogrzewania pomieszczeń. Należy to uwzględnić dodatkowo.
Pamiętaj, że nowobudowane lub modernizowane i przebudowywane instalacje elektryczne, powinny odpowiadać wymaganiom rozporządzenia ministra infrastruktury o „Warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie” (Dz.U. nr 75 z 2002 r., poz. 690; Dz.U. nr 33 z 2003 r., poz. 270; Dz.U. nr 109 z 2004 r., poz. 1156) oraz przywołanym w nim Polskim Normom, w tym przede wszystkim wymaganiom normy PN-IEC 60364 „Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych”.

Czytaj także: Kilka słów o dachach

Szczegółowo zasady wyznaczania zapotrzebowania mocy dla budynków mieszkalnych są ujęte w normie: N SEP-E-002: Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Instalacje elektryczne w obiektach mieszkalnych. Podstawy planowania.

Zobacz stronę eksperta: Portal Budowlany www.budujesz-kupujesz.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

REKLAMA

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

REKLAMA