reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Instalacje > Jak układać przewody elektryczne?

Jak układać przewody elektryczne?

Przewody należy układać ortogonalnie w sposób uniemożliwiający ich późniejsze, w sytuacji remontu, uszkodzenie np. podczas wymiany drzwi.

Przewody możemy układać pod tynkiem, w tynku lub na jego powierzchni. W sytuacji zakrycia przewodów przez tynk jego minimalna grubość lica od przewodu powinna wynosić co najmniej 0,5 cm.

Zasadniczo stosuje się przewody miedziane o przekroju żył nie przekraczających 10 mm2. Przekroje oświetleniowe mają zwykle przekroje mniejsze -1,5 mm2 a prowadzące do gniazd - 2,5 mm2. Należy też zwrócić uwagę na kolory podłączeń.

Przewód trójżyłowy składa się z przewodów różniących się kolorem izolacji. Kolor czarny lub brązowy to żyła fazy i powinna być prowadzona do zacisku lewego w gnieździe, kolor niebieski to żyła neutralna doprowadzona z prawej strony zacisku gniazda, ostatnia żółto-zielona to przewód ochronny doprowadzony jako „bolec” we wtyczkach. Należy zwrócić uwagę na odłączenie żyły fazy we włączniku, gdyż w przeciwnym wypadku podczas wymiany, np. żarówki może dojść do porażenia.

Przewody w tynku

Układając instalacje w tynku należy przewody mocować specjalnymi uchwytami, ewentualny osprzęt powinien być uwzględniony na etapie wykonania instalacji np.: puszki instalacyjne umieszczane w bruzdach.

Przewody pod tynkiem należy układać w bruzdach w osłonie rurki z tworzywa sztucznego (peszle), co ułatwia ich późniejszą wymianę (np. w kuchni nie trzeba kuć płytek), jednak znacznie utrudnia wykonanie i zwiększa koszt.

Polecamy: Właściwa instalacja elektryczna

Przewody na tyku umieszcza się w osłonie z tworzywa sztucznego. Jednak taka forma jest akceptowalna w sytuacja tymczasowych, garażach lub warsztatach. Przewody łączy się ze sobą w puszkach instalacyjnych. Puszek nie należy zakrywać zaprawą tynkarską w celach utrzymaniowych.

Czytaj także: Oświetlenie - ważne uwarunkowania

Najłatwiejszym i najbezpieczniejszym sposobem łączenia przewodów jest łączenie ich za pomocą złączek, a nie „na skrętkę”.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

NGL Legal (NGL Wiater sp.k)

Nowoczesne doradztwo prawno-podatkowe dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama