reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Kiedy decyzja o pozwolenie na budowę wygasa

Kiedy decyzja o pozwolenie na budowę wygasa

Pozwolenie na budowę to decyzja administracyjna, która zezwala na prowadzenie prac budowlanych. Czasami, w sytuacji gdy budowa nie zostanie rozpoczęta w odpowiednim terminie, decyzja o pozwolenie na budowę może wygasnąć. Kiedy należy rozpocząć prace budowlane aby decyzja o pozwolenie na budowę nie wygasła?

Pozwolenie na budowę – co to takiego?

Pozwolenie na budowę to dokument potwierdzający decyzję administracyjną zezwalającą na rozpoczęcie i prowadzenie budowy albo rozpoczęcie i prowadzenie prac budowlanych innych niż tworzenie budynku – zgodnie z art. 3 pkt. 12 Prawa budowlanego, Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016. Niestety samo otrzymanie pozwolenia na budowę nie jest jednoznaczne z możliwością rozpoczęcia prac budowlanych. Aby móc legalnie rozpocząć budowę, należy najpierw poczekać na decyzję ostateczną zgodnie z rozumieniem kodeksu postępowania administracyjnego, to znaczy pierwotna decyzja administracyjna potwierdzająca możliwość prowadzenia budowy musi stać się decyzją ostateczną. Dodatkowo przynajmniej siedem dni przed planowanym momentem rozpoczęcia prac należy powiadomić organy nadzoru budowlanego o chęci rozpoczęcia budowy w określonym terminie. Takie powiadomienie daje czas organom nadzoru na ewentualne wniesienie sprzeciwu – jeśli sprzeciw nie zostanie wniesiony, można planowo zacząć prace budowlane.

Zobacz też: Jak uzyskać pozwolenie na budowę?

Co sprawdzane jest przed wydaniem pozwolenia na budowę?

Zanim odpowiedni organ wyda pozwolenie na budowę, ma obowiązek sprawdzić zgodność projektu budowlanego z ustaleniami zawartymi w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz z wymaganiami ochrony środowiska na danym terenie. Oprócz tego organ nadzoru budowlanego musi skontrolować zgodność przedstawionego mu projektu zagospodarowania działki lub terenu z przepisami – również z przepisami techniczno-budowlanymi. Dopiero gdy projekt budowlany jest kompletny to znaczy zawiera wszystkie informacje niezbędne do oceny możliwości budowy na danym terenie, a oprócz projektu do organu nadzoru budowlanego dostarczone zostały wszystkie niezbędne opinie, uzgodnienia, pozwolenia, informacje dotyczące bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz ewentualnie inne dokumenty, po sprawdzeniu ich wiarygodności i zgodności ze stanem rzeczywistym uprawniony do tego organ wydaje pozwolenie na budowę. 

Zobacz też: Postawienie ogrodzenia bez pozwolenia – co nam grozi?

Kiedy decyzja o pozwoleniu na budowę wygasa?

Zgodnie z art. 31 pkt. 1 Prawa budowlanego, Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016 decyzja o pozwoleniu na budowę wygasa tylko wtedy, gdy planowana budowa nie została rozpoczęta, mimo uzyskania wszystkich pozwoleń, w ciągu trzech lat od dnia, w którym decyzja o pozwoleniu na budowę stała się decyzją ostateczną. Taka ewentualność – wygaśnięcie pozwolenia – istnieje także wtedy, gdy budowa została przerwana na czas dłuższy niż trzy lata.

Zobacz też: Wniosek o pozwolenie na budowę – WZÓR

Zobacz też:Pozwolenie na budowę czy zgłoszenie do Urzędu Gminy?

Zobacz też:Ocieplenie budynku bez pozwolenia na budowę

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

projekt, budowa, finanse Fot. Fotolia
projekt, budowa, finanse Fot. Fotolia

Ryczałt ewidencjonowany29.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama