| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Zasady BHP podczas robót rozbiórkowych

Zasady BHP podczas robót rozbiórkowych

Wszystkie prace na budowie uznaje się za prace potencjalnie niebezpieczne. W związku z tym podczas ich wykonywania bezwzględnie należy przestrzegać przepisów BHP. Do tego typu prac zalicza się także prace rozbiórkowe. Jakie zasady BHP obowiązują w trakcie robót rozbiórkowych?

Roboty rozbiórkowe niosą za sobą potencjalne zagrożenia dla pracowników. Należą do nich między innymi możliwość upadku z wysokości, uszkodzenia kończyn górnych i dolnych, uszkodzenia głowy czy podrażnienie błon śluzowych. W związku z tym w trakcie wykonywania tego typu prac wszyscy pracownicy powinni się stosować do przepisów BHP aby uniknąć niepotrzebnych wypadków.

Przed rozpoczęciem robót rozbiórkowych

Przed rozpoczęciem robót rozbiórkowych należy odłączyć budynek od wszystkich sieci przesyłowych, w tym od sieci elektrycznej, kanalizacyjnej, wodociągowej, gazowej, cieplnej i innych, do których był on przyłączony. Pracodawca powinien również wcześniej poinformować wszystkich pracowników o planowanym przebiegu prac. Każdy z przebywających w miejscu rozbiórki musi wiedzieć kiedy i który z elementów będzie rozbierany – takie informacje zapobiegną samowolnym pracom mogącym spowodować zagrożenie, na przykład zawalenie się całego obiektu. Tak jak w przypadku budowania budynku, tak i w przypadku jego rozbiórki na miejscu powinny się znajdować: pozwolenie lub zarządzenie dotyczące prowadzenia prac, program ich wykonywania, a także dziennik robót.

Zakazy dotyczące rozbiórki

Prac rozbiórkowych nie należy wykonywać przy intensywnym wietrze, zwłaszcza gdy istnieje możliwość zawalenia się budynku. Jeśli prędkość wiatru przekroczy 10m/s powinno się natychmiast przerwać roboty. Pracownicy w trakcie rozbiórki nie mogą przebywać na niższych kondygnacjach budynku. Należy również zadbać o regularne usuwanie gruzu przy pomocy rynien zsypowych, tak aby gruz nie zalegał na dachach albo stropach poszczególnych kondygnacji – jego ciężar może spowodować zawalenie się poszczególnych części obiektu. Nie dopuszczalne jest także burzenie ścian przez ich podkopywanie lub podcinanie.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »